Ustawodawca nie przyznaje wyraźnie kompetencji do zmiany projektu studium przez radę gminy, z wyjątkiem uwzględniania uwag, wcześniej nieuwzględnionych przez wójta. Taka kompetencja rady gminy istnieje na mocy art. 19 ust. 1 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przy procedurze uchwalania planu miejscowego.
Stąd też, kierując się zasadą legalizmu, oznaczającą, że organy administracji publicznej mogą działać tylko wówczas i tylko w taki sposób na jaki prawo wyraźnie tym organom zezwala, należy uznać, że rada gminy (czy poszczególne komisje lub radni) nie mogą wnosić poprawek do projektu Studium, z wyjątkiem uwzględnianych uwag, wcześniej nieuwzględnionych przez wójta.
Odpowiedź na to pytanie, a także inne pytania dotyczące studium można znaleźć w bazie dobrych praktyk prowadzonej przez MAiC w ramach projektu "Dobre prawo sprawne rządzenie". Resort administracji zamieszcza tam odpowiedzi ekspertów na zapytania ze strony jednostek samorządu terytorialnego. System doradztwa prawnego przewidziany jest dla jednostek biorących udział w projekcie, tym niemniej przygotowane porady prawne będą sukcesywnie publikowane w naszej bazie tak, aby można było się swobodnie z nimi zapoznać. Aktualnie dodano kolejne wyjaśniania wątpliwości w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego, oświaty i ochrony środowiska.
Bazę dobrych praktyk można znaleźć tutaj.
Źródło: www.administracja.mac.gov.pl