W Senacie rozpatrywano petycje, które znacząco mogłyby ograniczyć możliwość zatrudnienia na stanowiskach kierowniczych w urzędach samorządowych. Związek Powiatów Polskich był przeciwko, a ostatecznie postulaty petycji odrzucono.
W pierwszym z wystąpień, petytor proponował, aby zmienić ustawę o pracownikach samorządowych, tak, by stanowisko kierownicze mogła obejmować wyłącznie osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze lub administracyjne z uzyskaniem tytułu zawodowego magistra (ewentualnie nostryfikuje zagraniczny dyplom w tym zakresie). Była to istota proponowanych wymogów. W drugiej petycji proponowano natomiast uchylenie w ustawie o aktach stanu cywilnego jednostki redakcyjnej, która pozwala zostać kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego lub jego zastępcą po ukończeniu studiów administracyjnych, co powodowałoby, że kierownikiem mógłby zostać wyłącznie prawnik z wykształcenia.
W obu przypadkach głos zabrał przedstawiciel Związku Powiatów Polskich. Zauważył, że pierwsza propozycja jest nieżyciowa i nie do przeprowadzenia ze względu na tysiące stanowisk jakie ma administracja publiczna. W dodatku nie bierze się tam pod uwagę administracji specjalistycznych, gdzie już choćby z samego doświadczenia zawodowego w danej dziedzinie wynika konieczność obcowania z odpowiednimi przepisami, co de facto wypełnia wymóg znajomości prawa na takim stanowisku. Przy okazji drugiej petycji powiedział natomiast, że kierownikiem USC można zostać musząc spełniać także wymóg doświadczenia w pracy w administracji, co oznacza zazwyczaj znajomość przepisów.
Po wysłuchaniu tych argumentów, a także głosów m.in. MSWiA, senatorowie zasiadający w Komisji Petycji uznali, że nie będą kontynuować prac nad obiema petycjami. Pomysły by ograniczać stanowiska kierownicze w samorządzie wyłącznie do osób z wykształceniem prawniczym nie znajdują więc politycznego poparcia.