Kolegium RIO: Niewyjaśnione pozostawienie pustych miejsc w uchwale w sprawie warunków finansowania zadania jednostki samorządu terytorialnego budzi wątpliwości interpretacyjne i pociąga za sobą nieważność aktu.
Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu poddało analizie jedną z uchwał rad gminy, w której to określono warunki i tryb finansowania zadania własnego w zakresie rozwoju sportu. W załącznikach do niej uwagę poświęcono samemu wnioskowi, a także sprawozdaniu z realizacji zadania, które miałyby być przygotowywane właśnie w oparciu o zawartość załączników. Duże wątpliwości wzbudziła natomiast ich treść, a w zasadzie - jej brak. Zarówno w jednym, jak i drugim załączniku, przygotowano miejsce na - jak to określono - "dodatkowe uwagi", gdzie pozostawionych zostało kilka wierszy kropek - pustych miejsc na wpisanie treści.
Wobec braku innej wzmianki na temat dodatkowych uwag, które mogłyby znaleźć się w tym miejscu, pozostawienie tak dużej przestrzeni na bliżej nieokreślone zapisy, zostało uznane za działanie budzące wątpliwości interpretacyjne. W sytuacji, w której adresat wniosku nie został poinformowany, jakie uwagi miał na myśli podmiot udzielający dotacji, brzmienie aktu prawnego zostało uznane za nieprecyzyjne. Oznacza to naruszenie zasad techniki prawodawczej, które nakazują prawodawcom formułowanie treści w sposób zrozumiały dla adresatów. Połączona z tym zasada komunikatywności zobowiązuje natomiast do tworzenia treści w sposób czytelny, jednoznacznie wyrażający, co w danej sytuacji jest nakazane, zakazane czy dozwolone. Puste miejsca pozostawione bez kontekstu, zdecydowanie nie odpowiadały tym zasadom, w następstwie czego stwierdzona została częściowa nieważność badanego aktu.
Uchwała Kolegium RIO w Poznaniu z 15 stycznia 2025 r. (sygn. 1/11/2025)