Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA: Kopia arkusza sprawdzianu i klasówki jest informacją publiczną

WSA: Kopia arkusza sprawdzianu i klasówki jest informacją publiczną fotolia.pl

Stowarzyszenia, fundacje, czy też inni wnioskodawcy potrafią nieraz zadziwić organy administracji. Często żądają bowiem informacji publicznej o wynagrodzeniach władz, treściach umów, wydatkowaniu publicznych pieniędzy itp. Zdarza się nawet, że pytają o samorządowego Facebook’a (pisaliśmy o tym tutaj).

Tym razem zażądano… kopii arkusza sprawdzianu i klasówki.

Stowarzyszenie zwróciło się do dyrektora zespołu szkół o przesłanie na adres e-mail „kopii ostatniego pisemnego sprawdzianu i klasówki (tj. arkusz z pytaniami i odpowiedziami do wyboru w razie pytań zamkniętych) wg definicji statusowej z przedmiotu matematyka (…), w formie skanów w formacie PDF”.

Dyrektor odpowiedział, że żądana informacja nie ma charakteru publicznej, w efekcie czego stowarzyszenie wniosło skargę na bezczynność organu.

Sąd natomiast wprost stwierdził, że dane dotyczące ostatniego pisemnego sprawdzianu i klasówki z matematyki we wskazanych klasach są informacją publiczną, bowiem są ściśle związane z działalnością podmiotu zobowiązanego z zakresu edukacji. WSA wskazał, że bez znaczenia pozostaje to, czy arkusze sprawdzianu w pojedynczych klasach nie odnoszą się do wszystkich uczniów. Klasówki służą sprawdzeniu umiejętności nauczanych w szkole uczniów, a także dostarczają wiedzy o sposobach, prawidłowości i poziomie edukacji prowadzonej przez nauczycieli, czyli osoby pełniące funkcje publiczne. Nieprawidłowe jest twierdzenie dyrektora szkoły, że żądane dokumenty mają charakter prywatny, wewnętrzny.

WSA odwołał się do orzecznictwa sądów administracyjnych dotyczącego wniosków o udostępnienie pytań z egzaminów na studiach. Sądy argumentowały, że jawność pytań egzaminacyjnych stanowi zarówno wyraz jawności sfery publicznej, jak i narzędzie kontroli społecznej nad jakością wykonywanych przez dany podmiot usług publicznych, do których został powołany. Nadto, samo upublicznienie pytań z egzaminów z poszczególnych sesji egzaminacyjnych może korzystnie wpływać na działalność i wizerunek uczelni publicznej.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 04.08.2022 r., sygn. II SAB/Op 36/22, orzeczenie nieprawomocne

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Pt., 23 Wrz. 2022 1 Komentarz Dodane przez: Przemysław Matysiak

Komentarze

Kogutorium
+1 # Kogutorium 2022-10-02 20:35
Dziękujemy za artykuł:)
| | |