Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W numerze 3/2025 "WSPÓLNOTY"

W numerze 3/2025 .

W najnowszym numerze Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA, m.in.:

Olsztyn kontra Purda – lokalna racja stanu czy grabież w białych rękawiczkach? Prezydent Olsztyna Robert Szewczyk poinformował, że miasto rozpoczyna procedurę zmiany granic i planuje przejąć blisko 240 ha należących do gminy Purda. – Odebranie nam tych terenów pozbawi nasz samorząd jakiejkolwiek szansy rozwoju – odpowiada wójt Purdy.

Życie po powodzi – potrzebny czas, cierpliwość i pieniądze. Zniszczone szkoły i przedszkola, drogi wymagające odbudowy, brak wykonawców, nieuczciwi ubezpieczyciele, zanik ruchu turystycznego. O bieżącej sytuacji opowiadają samorządowcy z Lądka-Zdroju, Stronia Śląskiego, gminy Głuchołazy i powiatu kłodzkiego.

Ogromne straty wody w wodociągach. Przedsiębiorstwa wodociągowe nie zawsze podejmują działania pozwalające na zmniejszenie strat wody w sieci. W efekcie wynoszą one od 20 do nawet  58 proc. – alarmuje NIK. Co gorsza, firmy nie przeciwdziałają nielegalnemu pobieraniu wody i zaniedbują okresowe kontrole sieci. Posypały się doniesienia do organów ścigania.

Hakerzy wykradli dane od dostawcy podpisów kwalifikowanych. Ofiarą ataku padła firma EuroCert. Wyciekły dane osobowych klientów, kontrahentów i pracowników spółki. Mogą zostać opublikowane w darknecie.

Miasta średnie walczą o swoje interesy. Koncentracja zasobów w największych ośrodkach i wyludnianie się miast średnich zagraża policentrycznej strukturze osiedleńczej w Polsce. To zjawisko niekorzystne dla kraju, więc samorządowcy podejmują walkę o szanse rozwojowe.

Transformacja energetyczna już u nas trwa. Mamy dwie elektrownie, jedną opalaną węglem brunatnym, druga wykorzystuje biomasę do produkcji energii elektrycznej, ta z kolei produkuje zielony wodór. Działa ciepłownia geotermalna, gorące wody chcemy wykorzystywać do celów grzewczych i rekreacyjnych – mówi w dużym wywiadzie Piotr Korytkowski, prezydent Konina.

Zmiany w postępowaniu z rzeczami znalezionymi. Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt nowelizacji ustawy, przewidujący m.in. zmianę definicji „właściwego starosty” i uproszczenia proceduralne. 

PPP w budownictwie komunalnym. Partnerstwo publiczno-prywatne zdobywa popularność, pozwalając gminom realizować inwestycje mimo ograniczonych budżetów. W artykule przedstawiamy szczegóły tego modelu, możliwości pozyskania dofinansowania, a także przykłady projektów zrealizowanych w Żorach i Małkini Górnej. 

Co gminy mogą zyskać na zintegrowanych planach inwestycyjnych? W Polsce aktualnie prowadzonych jest kilka postępowań zmierzających do uchwalenia ZPI. W ich wyniku mają powstać budynki mieszkalne czy farmy fotowoltaiczne.

Podział nieruchomości – dostęp do drogi publicznej dla wydzielonych działek gruntu. Przepisy precyzują, że podział nieruchomości jest dopuszczalny wyłącznie wtedy, gdy wydzielonym działkom zapewniono dostęp do drogi publicznej. W artykule analizujemy problematyczne sytuacje. 

Zamówienia z wolnej ręki tylko w wyjątkowych okolicznościach. Kontynuujemy tematykę praktycznego wykorzystywania trybu zamówienia z wolnej ręki. Tym razem bierzemy pod lupę przepisy dotyczące konieczności natychmiastowego wykonania zamówienia, bezskuteczności poprzednich postępowań i udzielenia zamówienia dotychczasowemu wykonawcy. 

Ochrona danych osobowych sygnalistów. To nie tylko kwestia przestrzegania przepisów. Jej celem jest również zapobieganie konsekwencjom związanym z ich ujawnieniem, takim jak mobbing czy ostracyzm. W artykule omawiamy kluczowe wyzwania związane z ochroną danych sygnalistów oraz przedstawiamy propozycje rozwiązań. 

Potrącanie diety radnego za nieobecności na sesjach nadzwyczajnych. Rada gminy ma swobodę w ustalaniu zasad, na jakich radnemu przysługuje dieta. Muszą one jednak uwzględniać rekompensacyjny charakter tego ekwiwalentu.

Protokół z posiedzenia rady pedagogicznej podlega udostępnieniu. Udostępnianie protokołów z posiedzeń rady pedagogicznej budzi kontrowersje. Sprawa rozstrzygnięta przez WSA w Poznaniu pokazuje, że dokumenty te, jako dotyczące spraw publicznych, powinny być dostępne dla zainteresowanych.

Rada nie decyduje o liniach komunikacyjnych. Nie ma przepisu, który umożliwiałby radzie podjęcie uchwały dotyczącej ustalenia linii komunikacyjnych, na których planowane jest wykonywanie przewozów o charakterze użyteczności publicznej – uznał wojewoda.

15-minutowa utopia, czyli ludzie zostają w dzielnicach, a śródmieście pustoszeje. Miasta dzielą się swoimi pomysłami na pogodzenie przeciwieństw. I pokazują efekty uboczne tworzenia miast 15-minutowych. 

Siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie. Środowiska konserwatorskie zdają się dostrzegać jedynie estetyczną i historyczną rolę zieleni w miastach – drzewa mają być ładnym tłem dla architektury. Samorządy nadużywają takiej wykładni i ogołacają rynki. Tymczasem rola miejskiej zieleni jest znacznie bardziej złożona. Omawiamy przykłady rewitalizacji i… dewitalizacji.

Samodzielność i opieka pod jednym dachem. W Lublinie otwarto Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, które oferuje wsparcie dorosłym osobom z niepełnosprawnościami.

Drewno i papier. Biblioteka publiczna w Choszczówce to pierwsza w stolicy naszego kraju inwestycja, która spełnia Warszawski Standard Zielonego Budynku.


Zamawiając prenumeratę „Wspólnoty” otrzymują Państwo:

  • kompleksowy przegląd najważniejszych zagadnień w jednym miejscu,
  • bezpłatny stały dodatek KURIER PRAWNY,
  • dostęp do ekskluzywnych rankingów,
  • bezpłatny dostęp do wydań archiwalnych,
  • bezpłatne porady prawne.

Inspirujemy, omawiamy i analizujemy prawo, finanse, gospodarkę JST. 
Zachęcamy do dołączenia do naszej wspólnoty. W sposób profesjonalny i innowacyjny wspieramy rozwój naszych lokalnych ojczyzn. 

Prenumeratę można zamówić: 

  • za pomocą formularza wysłanego na adres: MUNICIPIUM SA, ul. Marynarska 19A, 02-674 Warszawa
  • e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • online w księgarni: www.wspolnota.org.pl/ksiegarnia
Śr., 5 Lt. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: