Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządowy Facebook stanowi informację publiczną i jest promocją gminy

Samorządowy Facebook stanowi informację publiczną i jest promocją gminy fot.pixabay.com

W ostatnich latach intensywnego rozwoju technologicznego zwiększyły się potrzeby informacyjne społeczeństwa, a także zmianie uległ sposób poszukiwania i prezentowania wszelkiego rodzaju informacji. Organy władzy publicznej dostosowały swój sposób komunikacji z obywatelami, korzystając w tym celu z mediów takich jak Facebook, Twitter czy Instagram.

Zatem należy zadać następujące pytanie – czy o samorządowy profil na Facebooku można pytać w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej?

Z niezwykle interesującego orzeczenia WSA w Poznaniu wynika, że TAK!

W rozpoznawanej sprawie stowarzyszenie zażądało od wójta, udostępnienia informacji publicznej dotyczącej właśnie samorządowego profilu w serwisie Facebook. Wnioskodawcę zainteresowało, czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy na profilu Facebookowym gminy zablokowano jakichś użytkowników, a jeśli tak, to ilu ich było.

Wójt odmówił, stowarzyszenie złożyło skargę, a sąd uznał, że informacja o zablokowanych użytkownikach jest informacją publiczną!

Co więcej, WSA wskazał, że prowadzenie profilu na portalu społecznościowym przez organ władzy publicznej świadczy o prowadzeniu przez niego szeroko rozumianej działalności publicznej, w tym realizacji zadania własnego jakim jest promocja gminy oraz pobudzanie aktywności obywatelskiej w myśl ustawy o samorządzie gminnym.

Dodatkowo, prowadzenie profilu na Facebooku przez pracowników urzędu w ramach obowiązków służbowych świadczy o tym, że wykonują oni zadania w imieniu i na rzecz organu.

Sąd zwrócił uwagę, że konto JST ma status „publiczny”, tj. skierowany i dostępny dla nieograniczonej liczby użytkowników, a odnośniki do niego znajdują się m. in. na stronach BIP urzędu. Ta okoliczność wprost wskazuje na powiązanie tego konta z organem władzy publicznej.

Zatem, jeśli organ wybiera drogę komunikacji z obywatelami za pośrednictwem Facebooka, to powinien przestrzegać ich praw określonych w Konstytucji, a także w EKPCZ. Nadmierne blokowanie kont użytkowników może ograniczać debatę publiczną i stanowiącą jej element prawnie dopuszczalną krytykę, która niewątpliwie posiada walor impulsu dla organów pozwalający im na rozwój i poprawę swojej działalności oraz pozwala zwracać uwagę na obszary życia społecznego, które wymagają interwencji tego organu.

Reasumując, profile JST w mediach społecznościowych służą nie tylko do czytania. Można również o nie pytać.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 30.06.2022 r., sygn. IV SAB/Po 56/22, orzeczenie nieprawomocne

Źródło: CBOSA

Sob., 30 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak