Nie każda szkoła zobowiązana jest do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych od 1 stycznia 2025 r.
Podmioty publiczne takie jak, szkoły i placówki wymienione w art. 3 ust. 3-10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe są zakładane i prowadzone przez ministrów i jednostki samorządu terytorialnego w formie jednostek budżetowych.
Szkoły dla, których organem prowadzącym jest jednostka samorządu terytorialnego zobowiązane są do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych i prowadzenie komunikacji za pomocą e-Doręczeń od 1 stycznia 2025 r., dotyczy to wysyłki poprzez usługę PURDE tj. w formule elektronicznej. Natomiast w zakresie doręczania korespondencji w trybie publicznej usługi hybrydowej termin to 1 października 2029 r. (art. 155 ust. 6 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych).
Przypominamy: publiczna usługa hybrydowa to usługa, w której podmiot publiczny wysyła przesyłkę w postaci elektronicznej z poziomu aplikacji e-Doręczeń, a odbiorca/ adresat, który nie posiada ADE otrzymuje przesyłkę w postaci listu papierowego. Przekształcenia dokumentu dokonuje operator wyznaczony.
Szkoły, dla których organem prowadzącym jest minister, zobowiązane są do korzystania z e-Doręczeń w zakresie usługi PURDE i PUH od dnia 1 stycznia 2025 r., podobnie od tego terminu zobowiązane są one do posiadania aktywnego adresu do doręczeń elektronicznych wpisanego do bazy adresów elektronicznych.
Szkoła niepubliczna, która prowadzona jest w formie spółki prawa handlowego lub, która wpisana jest do rejestru przedsiębiorców KRS zobowiązana jest do założenia adresu do doręczeń elektronicznych do dnia 1 kwietnia 2025 r.