Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki z postulatem wprowadzenia do podstawy nauczania w szkołach problematyki martyrologii polskich dzieci w okresie drugiej wojny światowej i latach powojennych.
Wystąpienie Rzecznika zostało spowodowane wnioskiem, który w tej sprawie otrzymał od p.o. dyrektora nowopowstającego Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu Ireneusza Maja. Zadaniem nowopowstałej placówki ma być bowiem oprócz ukazania losów najmłodszych ofiar ludobójczej polityki III Rzeszy – także upamiętnienie gehenny dzieci na terenach Polski okupowanej przez ZSRR, powojennych losów sierot wojennych, a także dzieci Żołnierzy Wyklętych, bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego.
Z tej też przyczyny zarówno Rzecznik, jak i dyrektor Ireneusz Maj uważają, że zagadnienia te powinny znaleźć się w podstawie nauczania w szkołach podstawowych i średnich. Wskazano szczególnie na:
- niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi, o którym wzmianki powinny znaleźć się w treści nauczania dla klas V-VIII jako przykłady zbrodni niemieckich i sowieckich” obok już istniejących: Palmir, Katynia, kaźni profesorów lwowskich i Zamojszczyzny,
- konieczność uwzględnienia martyrologii dzieci polskich i losu dzieci deportowanych ze wschodnich terenów okupowanej Polski,
- Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu, które powinno znaleźć się także – obok Muzeum Powstania Warszawskiego, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu – na liście przykładów w trakcie przewidzianego w podstawie nauczania wyjaśniania i omawiania sposobów upamiętnienia zbrodni obu okupantów oraz heroizmu Polaków.
Budowę i koszty działalności Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu. Niemiecki Nazistowski Obóz Dla Polskich Dzieci w Łodzi (1942-1945), finansuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a jego powstanie zainicjował Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Instytucja ta ma połączyć systemowe działania resortu kultury, mające na celu upamiętnienie wszystkich ofiar II wojny światowej, z zaangażowaniem Rzecznika oraz pracami i dotychczasowymi wynikami badań nad historią obozu prowadzonymi przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Łodzi.
Źródło: www.brpd.gov.pl
Komentarze