WSA w Gdańsku: Przepisy ustawy nie dają możliwości innym podmiotom prawa do przyznawania dodatku motywacyjnego wobec nauczycieli niż pracodawcy, którego w tym zakresie reprezentuje dyrektor.
W uchwale rada gminy wprowadziła zmianę do regulaminu w postaci umożliwienia wójtowi przyznawania dodatku motywacyjnego na rzecz nauczycieli nie będących dyrektorem, oraz kształtowania go samodzielnie na poziomie od 1% do 400% wynagrodzenia zasadniczego. Skarżący (dyrektor jednego z zespołu szkół) wskazał, że rada przekroczyła swoje uprawnienia. Stosownie do art. 30 ust. 6 Karty Nauczyciela określa dla nauczycieli, w drodze regulaminu: wysokość stawek dodatków, oraz szczegółowe warunki ich przyznawania szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz wysokość i warunki wypłacania składników wynagrodzenia. Wśród tych kompetencji rada gminy nie może kształtować lub nadawać praw innym podmiotom, wbrew przepisom ustaw. Innymi słowy rada gminy nie może w uchwale nadać Wójtowi uprawnienia do nadawania dodatku motywacyjnego nauczycielom innym niż dyrektor.
Sąd przyznał rację skarżącemu i stwierdził nieważność kwestionowanych zapisów uchwały. Sąd podkreślił, że regulamin wynagradzania nauczycieli nie mógł określać podmiotu, który będzie tylko z mocy woli organu gminy posiadał niejako dodatkowe kompetencje do przyznawania dodatków motywacyjnych dla nauczycieli, nie wynikające z wyższych rangą przepisów prawa. Z przepisów Karty nauczyciela i Prawa oświatowego nie wynika zaś niewątpliwie kompetencja wójta gminy do przyzwania dodatków motywacyjnych dla nauczycieli szkoły, których przełożonym jest dyrektor szkoły. Określanie dodatków motywacyjnych dla nauczycieli, jak należy interpretować ww. przepisy prawa, posiada zaś dyrektor, z tego właśnie powodu, że jest przełożonym nauczycieli, kieruje szkołą, reprezentuje ją i dysponuje środkami finansowymi poznaczonymi dla szkoły – w tym znacznie jest więc pracodawcą nauczycieli.
Wyrok WSA w Gdańsku z 12 grudnia 2024 r. (wyrok jest nieprawomocny).
Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl