Wojewoda: Niedopuszczalnym jest ograniczanie możliwości otrzymania stypendium do tylko jednej nagrody, w sytuacji gdy szczególnie uzdolniony uczeń spełnia kryteria otrzymania ich większej liczby.
Wojewoda Podkarpacki swoim rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność jednej z kontrolowanych uchwał, której przedmiot stanowiło ustalenie warunków przyznawania wsparcia najzdolniejszym uczniom. Jedno z postanowień uchwały było zdecydowanie mało korzystne dla młodzieży, której ambicje i zaangażowanie osiągają wyjątkowo dużą skalę. W treści aktu organ zastrzegł bowiem, że niezależnie od liczby osiągnięć w danym roku szkolnym, możliwe będzie przyznanie danemu uczniowi wyłącznie jednej nagrody.
Jak wynika z treści rozstrzygnięcia, takie ograniczenie nie znajduje żadnej podstawy prawnej. Przepisy art. 90t ustawy o systemie oświaty, upoważniające jednostki samorządu terytorialnego do tworzenia regionalnych lub lokalnych programów wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży, nie zawierają żadnej treści, która mogłaby sugerować prawo do odgórnego ograniczenia takim uczniom dostępu do stypendiów. W sytuacji, gdy dana osoba spełnia warunki otrzymania nagrody z więcej niż jednego tytułu (np. osiąga bardzo wysokie wyniki w nauce, a zarazem sukcesy w zawodach sportowych), może być wynagrodzona za każde z nich, nie wyłączając żadnego z osiągnięć.
Zapis w uchwale naruszał przy tym art. 7 Konstytucji, gdyż stanowił przekroczenie zasady działania na podstawie i w granicach prawa - prawa, które oprócz konieczności interpretowania go w sposób ścisły, każe wspierać ambicje i godne pochwały starania dzieci i młodzieży szkolnej. Pozbawienie ich możliwości uzyskania więcej niż jednego stypendium, w sytuacji gdy dany młody człowiek radzi sobie szczególnie wyśmienicie, byłoby w pewnym sensie "podcinaniem skrzydeł". A tego nie chce zapewne nikt z nas.
Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Podkarpackiego z 30 grudnia 2024 r. (sygn. P-II.4131.2.467.2024)