Wydano rozporządzenie dotyczące wsparcia ze strony państwa w zakresie klas o profilu mundurowym.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 stycznia 2025 r. w sprawie wsparcia dla organu prowadzącego szkołę, w której utworzono oddział o profilu mundurowym opublikowano w Dzienniku Ustaw dzień później pod pozycją nr 130.
Rozporządzenie określa zakres wsparcia dla organu prowadzącego szkołę, w której utworzono oddział o profilu mundurowym, w tym udzielanego przez Komendanta Głównego Policji i Komendanta Głównego Straży Granicznej.
Akt przewiduje wsparcie w postaci dotacji dla organu prowadzącego szkołę, w której utworzono oddział o profilu mundurowym liczący w roku rozpoczęcia nauki w klasie I co najmniej 15 uczniów na zakupu raz na cztery lata w liceum ogólnokształcącym i raz na pięć lat w technikum w całości albo w części wyposażenia specjalistycznego służącego do realizacji programu szkolenia w oddziałach o profilu mundurowym, a także zakupu wszystkich elementów ubioru dla każdego ucznia oddziału o profilu mundurowym rozpoczynającego naukę w klasie I, w wysokości do 80% kosztów. Rozporządzenie określiło też co wchodzi w zakres wyposażenia specjalistycznego.
Ponadto, organowi prowadzącemu szkołę, w której utworzono oddział o profilu mundurowym liczący w roku rozpoczęcia nauki w klasie I co najmniej 15 uczniów, może zostać udzielone wsparcie w formie dotacji celowej w wysokości do 50 % kosztów realizacji inwestycji służących procesowi kształcenia w oddziałach o profilu mundurowym określonego w przepisach wydanych na podstawie Prawa oświatowego, polegających na budowie, przebudowie lub zakupie: torów sprawnościowych, strzelnic pneumatycznych wraz z wyposażeniem lub strzelnic wirtualnych – w przypadku, gdy oddział o profilu mundurowym funkcjonuje w tej szkole od co najmniej 2 lat.
Rozporządzenie mówi też o działaniach, które mogą podjąć Komendanci Główni Policji i Straży Granicznej w zakresie wsparcia w realizacji zajęć z przygotowania do podjęcia służby w Policji i Straży Granicznej realizowanych w ramach programu szkolenia w oddziale o profilu mundurowym. Mogą więc oni skierować do prowadzenia zajęć pracowników lub funkcjonariuszy Policji lub Straży Granicznej; udostępnić na czas prowadzonych zajęć tereny oraz pomieszczenia jednostek organizacyjnych Policji lub Straży Granicznej, a także zapewnianie środków transportu wraz z kierowcami, w celu przewiezienia uczniów i nauczycieli do i z miejsca odbywania się zajęć oraz udostępnianie na czas prowadzonych zajęć pomocy dydaktycznych w postaci sprzętów i materiałów wymienionych na końcu rozporządzenia (np. defibrylatorów, fantomów do nauki resuscytacji, koców termicznych).
Rozporządzenie weszło w życie 31 stycznia.