Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dotacja na pokrycie kosztów transportu na zajęcia praktyczne do jednostki wojskowej bez limitu kilometrów

Dotacja na pokrycie kosztów transportu na zajęcia praktyczne do jednostki wojskowej bez limitu kilometrów fotolia.pl

W porządku obrad czerwcowego posiedzenia Zespołu Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST znalazł się projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie wsparcia dla organu prowadzącego oddział przygotowania wojskowego.

Zapisy projektu zostały przedstawione tutaj.

Związek Powiatów Polskich zgłosił następujące uwagi:

  1. skrócenie z sześciu do trzech lat okresu po którym szkoła w której funkcjonuje oddział przygotowania wojskowego może ubiegać się o dotacje celową w wysokości 50% kosztów realizacji inwestycji służących procesowi kształcenia w oddziałach przygotowania wojskowego, polegających na budowie lub przebudowie: torów sprawnościowych i strzelnicy pneumatycznej;
  2. zmniejszenie z 60 km do 40 km limitu odległości od siedziby szkoły do jednostki wojskowej na terenie której odbywają się zajęcia praktyczne w kontekście pokrycia z dotacji kosztów transportu uczniów i nauczycieli.

Ministerstwo Obrony Narodowej uwzględniło drugą uwagę znosząc ograniczenie kilometrowe całkowicie. Natomiast w stosunku do pierwszej uwagi wyjaśniło, że ewaluacja oczekiwanych przez MON efektów wdrożenia nowych zasad funkcjonowania oddziałów przygotowania wojskowego (liczba uczniów, którzy związali się z wojskiem lub zasilili rezerwy osobowe) może nastąpić w przypadku technikum dopiero po 6 latach. W przypadku liceów po 5 latach. Jest to dodatkowa forma wsparcia dla organów prowadzących szkoły z oddziałami przygotowania wojskowego w realizacji programu szkolenia, jednak nie jest to jedyne źródło otrzymania dotacji na cele inwestycyjne (wysokość dotacji do 50%).

MON oferuje corocznie, na tego rodzaju cele inwestycyjne, dotacje (do wysokości 80% inwestycji) dedykowane samorządom w oparciu o postanowienia art. 42 ust. 2 pkt. 5c  i ust. 11 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. W myśl powołanych przepisów Minister Obrony Narodowej może udzielić dotacji z budżetu państwa na zadania związane z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego, w szczególności wśród dzieci i młodzieży oraz organizacji proobronnych. 

Czw., 25 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka