Kolejny numer Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA ukazuje się 5 listopada, a w nim m.in.:
Ranking wykorzystania środków Unii Europejskiej przez samorządy w latach 2014–2021. Absolutnymi liderami są Świnoujście, Krynica Morska, Dziwnów i Puńsk. W każdym z tych miast dotacje w ostatnich ośmiu latach przekroczyły 10 tys. zł w przeliczeniu na mieszkańca. Co prawda nie ma w Polsce samorządów, które nie otrzymały żadnych dotacji z programów operacyjnych UE, ale są takie, które skorzystały z nich w śladowych ilościach. Publikujemy wyniki rankingu, analizy i komentarze samorządowców.
„Współpracę z wojskiem oceniam jako wzorową” – mówi Andrzej Sitnik. Prezydent Siedlec w dużym wywiadzie opowiada o praktycznych, korzystnych dla miasta aspektach współpracy z armią. W tym mieście siedzibę ma dowództwo 18. Dywizji Zmechanizowanej, nazywanej polską żelazną pięścią.
Dług w samorządzie to instrument dla przewidujących. Skarbnik Bydgoszczy Piotr Tomaszewski w artykule zwraca uwagę, że prognozowanie spłaty zobowiązań stało się dziś trudne, a nawet niemożliwe. „Rozwiązaniem problemu powinna być korekta przepływów finansowych w samorządach pozwalająca na stabilne, przewidywalne (najlepiej rynkowe, a nie polityczne) zwiększenie dochodów” – uważa skarbnik Bydgoszczy.
Po węgiel do gminy! Szukając sposobów rozwiązania problemu braku opału dla gospodarstw domowych rząd sięgnął po nieoczywiste rozwiązania. Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe stwarza gminom możliwość włączenia się w dystrybucję węgla kamiennego. Jej praktyczne konsekwencje analizuje Grzegorz P. Kubalski, zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich
Ścieki pod kontrolą – obowiązki gmin. Kontrola dokumentów związanych z pozbywaniem się nieczystości ciekłych może nastręczać trudności. Tymczasem za niewywiązanie się z tego obowiązku grożą gminie niemałe kary. Wskazujemy, jak ich uniknąć
Podatek od nieruchomości – instrumentalne wszczynanie postępowań karnych skarbowych. Przybliżamy funkcjonowanie art. 70 § 6 pkt 1 ordynacji podatkowej na gruncie podatku od nieruchomości. Porównujemy kompetencje organów podatkowych w zakresie wszczynania postępowań karnych skarbowych oraz analizujemy orzecznictwo sądów administracyjnych.
Zatwierdzanie sprawozdań finansowych samorządowych instytucji kultury przez organ wykonawczy JST – formalność czy realny instrument nadzoru? Mimo długiego obowiązywania ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, relacje organizatora i instytucji kultury budzą wątpliwości. Jednym z zadań organizatora jest zatwierdzanie rocznego sprawozdania finansowego takiej instytucji. Czy ta kompetencja to wyłącznie formalność?
Regulamin korzystania z basenu. Uchwalając go rada gminy nie może powtarzać i modyfikować przepisów prawa powszechnie obowiązującego, może to bowiem prowadzić do całkowitej lub częściowej zmiany intencji prawodawcy. Omawiamy błąd popełniony przez radnych pewnej jednostki.
Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA to najważniejszy w Polsce dwutygodnik w całości poświęcony problemom jednostek samorządu terytorialnego. Od 1990 roku tworzony jest we współpracy z najlepszymi ekspertami i doświadczonymi samorządowcami. Dostarcza fachową wiedzę niezbędną urzędnikom w codziennej pracy. Jest obowiązkową lekturą wszystkich pracowników urzędu, radnych oraz partnerów samorządu.