Integracja europejska sprawiła, że choć system numerów rejestracyjnych różni się w poszczególnych krajach, to wygląd tablic rejestracyjnych jest bardzo zbliżony. Większość krajów posługuje się tablicami z czarną czcionką na białym tle i niebieskim paskiem z lewej strony (nawet wówczas, gdy są to państwa spoza Unii Europejskiej). By znaleźć tablice rejestracyjne znacząco odbiegające od tego wzoru, musimy przekroczyć granice Europy.
W Egipcie nowy wzór tablic rejestracyjnych został wprowadzony w sierpniu 2008 roku. Tablica rejestracyjna podzielona jest na trzy części.
W górnej części znajduje się nazwa kraju napisana po angielsku („EGYPT”, z lewej strony) i arabsku (z prawej strony). Wyjątkiem są pojazdy policyjne, które w tym polu mają napis „Policja” – również po angielsku i arabsku. Kolor tła tego pola jest powiązany ze statusem pojazdu. I tak:
- tło jasnoniebieskie mają pojazdy prywatne;
- tło pomarańczowe mają taksówki;
- tło beżowe mają limuzyny i autobusy turystyczne;
- tło szare mają pojazdy rządowe i administracji publicznej, a także autobusy komunikacji zbiorowej;
- tło ciemnoniebieskie mają pojazdy policyjne;
- tło zielone mają pojazdy dyplomatyczne. W tym przypadku inny jest schemat numeracji – w numerze rejestracyjnym zamiast grupy liczbowej i literowej występują dwie grupy liczbowe;
- tło czerwone mają ciężarówki;
- tło brązowe jest przypisane innym pojazdom komercyjnym;
- tło żółte oznacza z kolei pojazd zarejestrowany tymczasowo przed zakończeniem procedur celnych.
Dolna część tablicy ma białe tło. Widnieje tam numer rejestracyjny podzielony na dwie grupy – liczbową i literową, umieszczone w odrębnych polach tablicy. Możliwe są przy tym trzy wersje:
- trzyznakowa grupa cyfr i trzyznakowa grupa liter oznacza pojazd zarejestrowany w Kairze;
- czteroznakowa grupa cyfr i dwuznakowa grupa liter oznacza pojazd zarejestrowany w Gizie;
- czteroznakowa grupa cyfr i trzyznakowa grupa liter oznacza pojazd zarejestrowany w innej części Egiptu.
W każdym polu liczba i kod literowy zapisane są dużymi cyframi wschodnioarabskimi i literami arabskimi poniżej których znajduje się transkrypcja na cyfry (zachodnio)arabskie i alfabet łaciński. Ze względu na graficzne podobieństwo niektórych liter arabskich w numerach rejestracyjnych stosowana jest ich ograniczona liczba – są to odpowiedniki: A, B, G, D, R, S, C, T, E ,F, K, L, M, N, H, W, Y.