Wojewoda: organ powiatu nie jest upoważniony do określenia w treści uchwały przebiegu linii komunikacji zbiorowej.
Wojewoda Podlaski mocą orzeczenia nadzorczego stwierdził nieważność uchwały podjętej przez radę jednego z powiatów. Dotyczyła ona organizacji publicznego transportu zbiorowego na obszarze powiatu, przez co miała służyć wykonywaniu ustawowo zleconych powiatowi zadań z zakresu transportu zbiorowego i dróg publicznych.
Jak wynika z rozstrzygnięcia, rada powiatu dopuściła się naruszenia prawa poprzez określenie dokładnego przebiegu linii komunikacyjnej, na której miałyby być wykonywane przewozy pasażerskie. W treści uchwały powołano się na przepisy ustawy o samorządzie powiatowym, a także art. 22 ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych w związku z art. 8 pkt. 2 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, ustanawiającym organizowanie publicznego transportu zbiorowego zadaniem powiatu.
Wojewoda zwrócił uwagę na fakt, że żaden z przytoczonych przepisów nie stanowi przy tym upoważnienia ustawowego do określenia linii komunikacyjnej. Przepisy zobowiązują do organizowania ogólnodostępnego transportu, jednak katalog rzeczy możliwych do określenia w treściach uchwał jest ograniczony. Na mocy ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, do zadań organizatora należą:
- planowanie rozwoju transportu
- organizowanie publicznego transportu zbiorowego
- zarządzanie publicznym transportem zbiorowym
- możliwość ustanowienia zintegrowanego systemu taryfowo-biletowego obowiązującego w jego granicach
Wobec braku upoważnienia do organizowania przebiegu linii, dokonanie tego przez organ powiatu został uznany za rażące naruszenie prawa mające postać przekroczenia zakresu upoważnienia ustawowego. Należy wspomnieć, że naruszenia tego typu wiążą się bezpośrednio z przepisami konstytucyjnymi, zwłaszcza art. 7 wyznaczającym granice działania organów władzy publicznej.
Uchwała rady powiatu została uznana za nieważną.
Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Podlaskiego z 4 grudnia 2024 r. (sygn. NK-II.4131.224.2024.AB)