Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zdawanie egzaminu na prawo jazdy przez uchodźców z Ukrainy. MI odpowiada na zapytanie

Zdawanie egzaminu na prawo jazdy przez uchodźców z Ukrainy. MI odpowiada na zapytanie fotolia.pl

Czy obywatel Ukrainy przebywający na terenie Polski nieprzerwanie od ponad 2 lat, posiadający status UKR i meldunek w Polsce, może otrzymać Profil Kandydata na Kierowcę (PKK), czy to prawo posiadania możliwości zdawania na prawo jazdy jest dla uchodźców ograniczone? Z takim zapytaniem do resortu infrastruktury wystąpiła posłanka Małgorzata Gromadzka.

W odpowiedzi, Ministerstwo poinformowało, że w opisanym stanie obywatel Ukrainy może ubiegać się o PKK. Podstawą do uznania legalności pobytu ww. osoby jest posiadanie statusu UKR.

MI zwróciło również uwagę, że o PKK, który umożliwia m.in. przystąpienie do egzaminu państwowego na prawo jazdy, może ubiegać się osoba, której miejsce zamieszkania znajduje się na terytorium RP i przebywa na terytorium RP co najmniej przez 185 dni w każdym roku kalendarzowym.

Dodatkowo, zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, jeżeli obywatel Ukrainy, który przybył na terytorium RP z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, oraz obywatel Ukrainy posiadający Kartę Polaka, który wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybył na terytorium RP, przybył legalnie na terytorium RP w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w przepisach wydanych na podstawie ust. 4 i deklaruje zamiar pozostania na terytorium RP, jego pobyt na tym terytorium uznaje się za legalny do dnia 30 września 2025 r.

Resort podkreślił, że na podstawie art. 8 pkt 24a lit. d ustawy o ewidencji ludności, w rejestrze PESEL i w rejestrach mieszkańców gromadzone są dane takie jak status cudzoziemca, który oznaczony jako UKR dotyczy osoby, której nadano numer PESEL na podstawie art. 4 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy (…).

Ministerstwo Infrastruktury podsumowało, że zgodnie z ww. przepisami, pobyt obywatela Ukrainy posiadającego status UKR na terytorium RP uznawany jest za legalny do dnia 30 września 2025 r.

Co istotne z praktycznego punktu widzenia – dokument elektroniczny diia.pl, stanowiący element aplikacji mObywatel może być wykorzystany do potwierdzenia legalności pobytu oraz przy wydawaniu lub wymianie prawa jazdy przez uprawnionych obywateli Ukrainy. Podstawę prawną w tym zakresie stanowi § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 października 2023 r. w sprawie określenia procedur oraz usług, w których dokument elektronicznych oraz certyfikat mogą być wykorzystywane do stwierdzania tożsamości obywatela Ukrainy, a także art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy (…).

Z treścią zapytania i odpowiedzi można zapoznać się tutaj 

Czw., 9 St. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak