Przeciwwskazania do dalszego bezpiecznego udziału w ruchu drogowym mogą wynikać z orzeczeń lekarskich, z karty informacyjnej leczenia szpitalnego, opinii o stanie zdrowia sporządzonej przez lekarzy specjalistów. Do skierowania na badanie lekarskie nie jest konieczna pewność do istnienia takich zastrzeżeń, a wystarczy duże prawdopodobieństwo – wyjaśnił WSA w Krakowie.
Szpital informuje starostę
Do wydziału komunikacji jednego ze starostw wpłynęło pismo szpitala powiatowego, w którym wskazano, że w trakcie hospitalizacji kierowcy stwierdzono przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów w ruchu drogowym. Placówka poinformowała organ, że pacjent – kierowca zasnął za kierownicą, w wyniku czego zjechał do rowu. Z karty informacyjnej i zaleceń lekarskich wynikało również, że kierowcy zalecono zakaz prowadzenia pojazdów w ruchu drogowym i regularną kontrolę w poradni.
Na skutek informacji szpitala, starosta w drodze decyzji skierował kierowcę na badania lekarskie w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Stanowisko organu I instancji zostało podtrzymane przez SKO, a w konsekwencji skargi sprawą zajął się sąd administracyjny.
Karta informacyjna uzasadnia skierowanie
WSA uznał, że karta informacyjna leczenia szpitalnego i zawarty w niej opis stanu zdrowia kierowcy stanowi dostateczną podstawę do skierowania go na badanie lekarskie, które pozwoli ustalić istnienie lub brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.
Zgodnie z art. 99 ust. 1 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami (ukp), starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy na badanie lekarskie, jeżeli istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia. Decyzję taką, w myśl art. 99 ust. 2 pkt 1 lit. a ukp starosta wydaje z urzędu, na podstawie informacji i ustaleń stanu faktycznego uzyskanych w ramach wykonywania zadań własnych. Regulacja ta pozostaje w ścisłym związku z art. 75 ust. 1 pkt 5 ukp, wedle którego badaniu lekarskiemu przeprowadzanemu w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami podlega osoba posiadająca prawo jazdy lub pozwolenie na kierowanie tramwajem, jeżeli istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do stanu jej zdrowia.
Starosta jako organ administracji publicznej nie dokonuje samodzielnej oceny zdrowia kierujących pojazdami i nie przeprowadza dodatkowych dowodów na tę okoliczność, w szczególności nie analizuje wyników badań lekarskich. Rolą i zadaniem starosty jest jedynie ocena, czy zgromadzony w sprawie materiał dowodowy stanowi wystarczającą podstawę do stwierdzenia przesłanki wystąpienia zastrzeżeń co do stanu zdrowia.
Co równie istotne, skierowanie na badania lekarskie nie jest równoznaczne z pozbawieniem kierowcy uprawnień do kierowania pojazdami, bowiem celem badania jest wyjaśnienie istniejących w tym przedmiocie wątpliwości. Poddając się takim badaniom kierowca umożliwia wyjaśnienie zaistniałych wątpliwości, które powinny mieć zobiektywizowane uzasadnienie.
Jednakże, co podkreślił WSA, tylko uprawnieni lekarze, w toku specjalistycznego badania, są zdolni zweryfikować, czy obawa tego, że dyspozycja psychofizyczna kierowcy jest na tyle zła, że może on zagrozić bezpieczeństwu w ruch jest rzeczywista, czy też nie.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 12.12.2024 r., sygn. akt III SA/Kr 1315/24, orzeczenie nieprawomocne
Źródło: CBOSA