Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W jakiej formie należy rozpoznać wniosek o unieważnienie krajowego prawa jazdy?

W jakiej formie należy rozpoznać wniosek o unieważnienie krajowego prawa jazdy? fotolia.pl

Do starosty wpłynął wniosek o unieważnienie krajowego prawa jazdy. W jakiej formie należy rozpoznać żądanie strony, tj. czy w formie „zwykłego pisma”, czy decyzji administracyjnej?

Odpowiedź: Załatwienie sprawy powinno nastąpić w drodze decyzji administracyjnej.

Zgodnie z art. 14b ustawy o kierujących pojazdami (ukp), starosta unieważnia polskie krajowe prawo jazdy otrzymane od zagranicznego organu, który wymienił to prawo jazdy na zagraniczne i przekazuje informację o unieważnieniu do centralnej ewidencji kierowców.

Zatem wniosek w ww. sprawie, w oparciu o art. 14b ukp powinien zostać rozpatrzony w drodze decyzji administracyjnej, po uprzednim przeprowadzeniu w tym przedmiocie postępowania administracyjnego. Wprawdzie art. 14b ukp nie przewiduje wprost takiej formy rozpatrzenia wniosku, jednakże skoro w myśl art. 10 ust. 1 ukp, prawo jazdy jest wydawane przez starostę w drodze decyzji administracyjnej, to uznać należy, iż ewentualne unieważnienie tego dokumentu także powinno nastąpić w drodze decyzji administracyjnej. Co istotne, odmowa unieważnienia prawa jazdy również powinna nastąpić w takiej formie.

Oznacza to, że starosta po otrzymaniu wniosku o unieważnienie krajowego prawa jazdy, powinien przeprowadzić postępowanie administracyjne, po czym wydać decyzję administracyjną, od której stronie będzie przysługiwało odwołanie do organu wyższego stopnia, tj. samorządowego kolegium odwoławczego.

Wystosowanie do strony „zwykłego pisma” nie będzie prowadziło do załatwienia sprawy. Stronie będzie przysługiwała skarga do sądu administracyjnego na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania przez organ.

Opracowano na podstawie postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 20.08.2024 r., sygn. akt II SA/Go 304/24, orzeczenie nieprawomocne.

Źródło: CBOSA

Czw., 29 Sp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak