W wakacje coraz częściej wybieramy kolej jako środek transportu na miejsce planowanego wypoczynku. Na popularnych trasach często obowiązują promocje, przewoźnicy uruchamiają dodatkowe połączenia – jednak o bilety warto zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem. Poniżej znajdują się przydatne i ciekawe informacje dotyczące specjalnych kursów wakacyjnych.
Może nad morze
PKP Intercity zwiększa o 31 par liczbę kursujących pociągów w porównaniu do ubiegłorocznego sezonu letniego. W konkurencyjnym czasie, np. w porównaniu do podróży samochodem, dotrzemy w wiele atrakcyjnych miejsce. Kurs z Warszawy do Gdańska ma trwać 2 godziny i 25 minut, a do Szczecina krócej niż 5 godzin. Do tego podróż będzie przyjazna dla środowiska.
Także przewoźnicy regionalni przygotowali się na wzmożony ruch turystyczny i oferują przejazdy sezonowe poza swoje regiony. Z Warszawy możemy dojechać do Trójmiasta i Ustki „Pociągiem Słonecznym” i „Słonecznym bis” obsługiwanym przez Koleje Mazowieckie. Warto wiedzieć, że bilety na te połączenia można kupić najwcześniej 7 dni przed planowaną podróżą. Szczegóły na stronie internetowej Kolei Mazowieckich.
Koleje Dolnośląskie dowiozą turystów z Wrocławia, Legnicy, Lubina, Głogowa i Zielonej Góry do Szczecina, Międzyzdrojów i Świnoujścia.
Koleją regionalną w góry wysokie i trochę niższe
Koleje Dolnośląskie w wakacje nie tylko pojadą nad morze, ale również uruchomiły kursy do Skalnego Miasta.
Koleje Małopolskie wracają też na szlaki do Popradu na Słowacji, a „Włóczykij” dotrze do Jasła i Nowego Sącza. Przewoźnik uruchomił też szybkie połączenie z Krakowa do Zakopanego. Pociąg o nazwie „Luxtorpeda” przejedzie tę trasę szybciej niż w 2 godz. 40 min. Najszybsze pociągi dalekobieżne trasę Kraków-Zakopane przejeżdżają w niecałe 2 godz. 10 min.
Także do Zakopanego w każdy weekend kursuje linia S51 Kolei Śląskich. Codziennie „Velo Cug” jeździ na trasie Katowice-Wisła Głębce. Przewoźnik ma w swojej ofercie „Kolej na Beskidy”. W cenie biletu kolejowego można wybrać się na górską wycieczkę z przewodnikiem PTTK.
Bliżej też pięknie i ciekawie
Akcja „Zajrzyj w Łódzkie 2024” to łączenie podróży Łódzką Koleją Aglomeracyjną ze zniżkami na atrakcje turystyczne regionu. Zalety swojego regionu promują również Koleje Wielkopolskie. Na stronie internetowej przewoźnika znajdziemy informacje, co ciekawego można zobaczyć w miejscowościach, do których dojeżdżają pociągi KW – np. w Gnieźnie.
Warszawska Kolej Dojazdowa promuje wydarzenia kulturalne w miejscowościach wzdłuż trasy WKD.
SKM Warszawa w weekendy zwiększa liczbę kursów nad Zalew Zegrzyński. Również wakacyjny rozkład jady z większą liczbą kursów w atrakcyjne miejsca wprowadziło Polregio. Przewoźnik ma w swojej ofercie m.in. bilety weekendowe obejmujące nieograniczoną liczbę przejazdów, także do Czech i Niemiec. W wakacje przewoźnik ma również oferty dla turystów w ramach akcji „Poczuj przygodę odkrywając lubuskie pociągami POLREGIO”.
Źródło: UTK