Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego dotychczasowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego. Propozycja zmian ugruntowana została na tej samej podstawie, co opisywane niedawno na łamach naszego Dziennika propozycje zmian w organizacji egzaminu ósmoklasisty. Wynika bowiem ze zmian w prawie oświatowym i ustawie o systemie oświaty wprowadzanych ustawą z 21 listopada 2024 r.
Rozporządzenie przewiduje m.in. zmiany dotyczące składania deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego, wniosków o umożliwienie zdawania matury w szkole innej niż ukończona przez abiturienta lub poza budynkiem szkolnym (w przypadku szczególnych potrzeb wynikających ze stanu zdrowia), czy zaświadczeń o konieczności zapewnienia szczególnych warunków chorym czy niepełnosprawnym zdającym. Dokumenty takie będą mogły zostać złożone z wykorzystaniem Systemu Informatycznego Obsługującego Egzaminy Ogólnokształcące (SIOEO). Jest to zmiana dotychczasowego porządku, w którym dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej udostępnia szkołom elektroniczny system wspomagający przeprowadzenie egzaminów i ujednolica stosowane środki. Należy zaznaczyć, że w przypadku wykazu uczniów przystępujących do egzaminu maturalnego, a także oświadczeń absolwentów o zamiarze przystąpienia do matury z danego przedmiotu, wykorzystanie SIOEO przez dyrektorów szkół będzie miało charakter obowiązkowy.
Zmiany dotyczą również egzaminów z informatyki, w których miałby brać udział operator pracowni informatycznej, nie wchodząc przy tym jednak w skład zespołu nadzorującego. Przed przeprowadzeniem egzaminu, operator miałby zostać odpowiednio przeszkolony przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego lub jego zastępcę, zaś do obowiązków dyrektora szkoły należeć ma przekazanie niezbędnych do zawarcia umowy danych operatora dyrektorowi OKE.
Istotne zmiany dotkną także uczniów. Podobnie jak w przypadku egzaminów ósmoklasisty, również maturzyści uzyskają możliwość korzystania podczas egzaminów ze sprzętu medycznego oraz aplikacji monitorujących stan zdrowia (np. poziom cukru we krwi). Taka możliwość będzie stanowić wyłom w ogólnej zasadzie, zgodnie z którą posługiwanie się smartfonami czy jakimikolwiek innymi środkami komunikacji elektronicznej przez maturzystów w trakcie egzaminu, jest kategorycznie zabronione.
Projekt znajduje się w fazie opiniowania, a jego wejście w życie przewiduje się na dzień następny po dniu ogłoszenia.
Źródło: RCL