Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy „praktykę szkolną” zalicza się do praktyki w celu wykonywania zawodu diagnosty?

Czy „praktykę szkolną” zalicza się do praktyki w celu wykonywania zawodu diagnosty? fotolia.pl

Czy okres „praktyki szkolnej” można zaliczyć do okresu nabycia praktyki w celu wykonywania zawodu diagnosty?

Odpowiedź: Praktyczna nauka zawodu nie może być uznana za praktykę w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów w rozumieniu art. 84 ust. 2b Prawa o ruchu drogowym.

Orzecznictwo sądów administracyjnych wskazuje, że w zależności od rodzaju posiadanego wykształcenia wymagany jest różny okres praktyki, a więc w żadnym wypadku nie można mówić o tym, aby do praktyki, o jakiej mowa w art. 84 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym, można było włączyć okresy praktyki szkolnej, odbytej w związku z pobieraną nauką zawodu i umożliwiającą zdobycie określonego wykształcenia. Sądy zwracają również uwagę, że udokumentowanie praktyki polega na przedłożeniu zaświadczenia o pracy w stacji obsługi pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku naprawy lub obsługi pojazdów w wymaganym tym przepisem zakresie (zob. wyrok WSA w Krakowie z 25.09.2007 r., sygn. akt III SA/Kr 408/07).

Wymagana praktyka musi rozpocząć się dopiero po zdobyciu stosownego wykształcenia. Oznacza to, że praktyka zawodowa z istoty swej zakłada najpierw teorię, uzyskanie wykształcenia, a później odbycie praktyki w tym kierunku, a nie odwrotnie. Praktyka zawodowa to praca wykonywana już po uzyskaniu odpowiedniego wykształcenia technicznego (zob. wyrok WSA w Warszawie z 08.08.2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 603/14).

Należy również zwrócić uwagę na informację NIK o wynikach kontroli pn. „Dopuszczanie pojazdów do ruchu drogowego”, w której uznano za bezprawne wydawanie uprawnień dla diagnosty pomimo nieudokumentowania przez osoby ubiegające się o ich uzyskanie, spełniania wymogu posiadania odpowiedniej praktyki zawodowej w stacji obsługi pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku naprawy lub obsługi pojazdów przez wymagany przepisami okres.

NIK za nieuzasadnione uznaje również zaliczanie do okresu nabycia stosownej praktyki czasu praktycznej nauki zawodu realizowanej w ramach kształcenia w szkole.

Z pełną informacją NIK o wynikach kontroli można zapoznać się tutaj 

Czw., 27 Czrw. 2024 2 Komentarze Dodane przez: Przemysław Matysiak

Komentarze

Mati
0 # Mati 2024-06-28 08:43
Na szkoleniach przez wiele lat mówili co innego. Dlaczego nie ma konkretnych wytycznych, wszędzie tylko interpretacje, domysły i różne wyroki Sądów. Dlaczego NIK wie jak to robić a szary urzędnik jest pozostawiony sam sobie?
| | |
Jack
0 # Jack 2024-07-26 09:16
Na jakich szkoleniach i kto tak twierdził?
| | |