Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na czym może polegać współpraca starosty z Policją przy sprawowaniu nadzoru nad OSK?

Na czym może polegać współpraca starosty z Policją przy sprawowaniu nadzoru nad OSK? fotolia.pl

Artykuł 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami stanowi, że przy sprawowaniu nadzoru ze starostą, w zakresie kontroli wykonywania praktycznej nauki jazdy prowadzonej poza ośrodkiem szkolenia kierowców – współpracuje Policja.

Na czym konkretnie ma polegać taka współpraca? Tego przepisy nie regulują. Oznacza to, że zasady wzajemnej współpracy ustalają zainteresowane strony.

Niezależnie od powyższego, współpraca starosty z Policją może polegać na:

  • organizowaniu spotkań i szkoleń dla funkcjonariuszy Policji w zakresie zmian i interpretacji obowiązujących przepisów dot. prowadzenia OSK i szkolenia kandydatów na kierowców;
  • przekazywaniu informacji z zakresu zdawalności osób szkolonych w OSK z terenu powiatu oraz analiz wyników OSK;
  • przeprowadzaniu przez Policję kontroli pojazdów nauki jazdy, instruktorów i kursantów w zakresie przestrzegania przepisów ruchu drogowego, spełniania przez pojazdy dodatkowych wymagań technicznych, uprawnień instruktorów i kursantów oraz przekazywaniu tych danych staroście.

Współpraca z Policją może być uzasadniona z uwagi na brak uprawnień pracowników wydziałów komunikacji do zatrzymywania pojazdów nauki jazdy na drodze publicznej, a tylko w ten sposób możliwa jest weryfikacja prawidłowości realizacji przez OSK praktycznej nauki jazdy, jak i organizacji egzaminów wewnętrznych.

Dodatkowo, w ramach współpracy Policja wykonując rutynową kontrolę ruchu drogowego ma możliwość przekazywania starostom informacji o naruszeniach przepisów ruchu drogowego oraz związanych ze szkoleniem.

Działania Policji mogą dotyczyć np. kontroli stanu technicznego i dokumentów pojazdu, dokumentów i trzeźwości instruktora, posiadania przez niego ważnej legitymacji w trakcie zajęć, dokumentów i trzeźwości osoby szkolonej.

Pt., 14 Czrw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak