Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jakie wymiary powinien mieć plac manewrowy OSK?

Jakie wymiary powinien mieć plac manewrowy OSK? fotolia.pl

Wymiary planu manewrowego kat. A, B i innych nie są dokładnie zdefiniowane w przepisach.

Powinien on jednak umożliwiać wykonanie każdego z zadań egzaminacyjnych przewidzianych do wykonania na placu manewrowym na egzaminie państwowym.

W § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 4 marca 2016 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców określono, że plac manewrowy powinien m.in.:

  1. mieć nawierzchnię asfaltową, betonową lub kostkową,
  2. być wyłączony z ruchu pojazdów innych niż pojazdy szkoleniowe,
  3. umożliwiać, przez trwałe wyznaczenie odpowiednich stanowisk, wykonanie każdego z zadań egzaminacyjnych przewidzianych do wykonania na placu manewrowym na egzaminie państwowym, z wyjątkiem ruszania na wzniesieniu, odpowiednio do zakresu prowadzonego szkolenia.

Z kolei wymagania w stosunku do placu manewrowego używanego na egzaminach państwowych określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach.

Zatem wymagań co do placu manewrowego OSK należy poszukiwać w ww. rozporządzeniu, bowiem plac OSK powinien umożliwiać wykonanie zadań przewidzianych na egzaminie państwowym.

Pt., 14 Czrw. 2024 1 Komentarz Dodane przez: Przemysław Matysiak

Komentarze

Mati
0 # Mati 2024-06-17 11:24
To dlaczego place manewrowe są w tak różny sposób rozrysowane? W rozporządzeniu są linie a na placu manewrowym w WORD-ach nie ma. Nasze OSK burzą się bo wymagamy od nich innych rozrysowań. Na kontrolach trafiamy na place rysowane jak popadnie. Nie wiadomo jak to mierzyć. Nie ma wyznaczonych punktów.
| | |