Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polskie prawo jazdy dla obywateli Białorusi. Jest projekt rozporządzenia

Polskie prawo jazdy dla obywateli Białorusi. Jest projekt rozporządzenia fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Przedłożony projekt przewiduje wzmocnienie ochrony obywateli Białorusi, którzy uzyskali wizy wydawane przez ministra właściwego do spraw zagranicznych na podstawie art. 66 ust. 1a ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

Założenia projektu

Nowelizacja rozporządzenia zakłada:

  1. dodanie przepisu wskazującego, że obowiązkowi potwierdzenia danych i informacji zawartych w prawie jazdy w państwie wydania oraz obowiązkowi zwrotu prawa jazdy do państwa wydania, nie podlega zagraniczne krajowe prawo jazdy wydane w państwie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 8 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, jeżeli jego posiadacz uzyskał wizę, o której mowa w art. 66 ust. 1a tej ustawy (dop. redakcji – chodzi o obywateli Białorusi),
  2. doprecyzowanie, że ww. zagraniczne krajowe prawo jazdy będzie umieszczane w aktach ewidencyjnych kierowców z informacją o przyczynie wydania polskiego prawa jazdy, a dane i informacje zawarte w wydanym polskim prawie jazdy będą wprowadzane do systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 16a ustawy o kierujących pojazdami.

Projektodawca przewiduje, że rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 

Co to oznacza dla starostw?

Wydziały komunikacji starostw powiatowych będą stosowały zwolnienia przewidziane w § 9 ust. 11 rozporządzenia do białoruskich praw jazdy, jeżeli jego posiadacz uzyskał wizę, o której mowa w art. 66 ust. 1a ustawy o cudzoziemcach.

Należy zwrócić uwagę, że projektowane przepisy przewidują również ich zastosowanie do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie omawianej nowelizacji.

Z projektem rozporządzenia można zapoznać się tutaj 

Śr., 5 Czrw. 2024 1 Komentarz Dodane przez: Przemysław Matysiak

Komentarze

Dziadek
0 # Dziadek 2024-06-06 21:51
A, myślałem że już nic gorszego od pomysłów poprzedniej, rządzącej ekipy nie może nas spotkać.
Przepraszam, myliłem się.
| | |