Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa wydał rekomendację dotyczącą BIP

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa wydał rekomendację dotyczącą BIP fot.canva

Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa Krzysztof Gawkowski wydał rekomendację dla podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, dotyczącą Biuletynów Informacji Publicznej.

Rekomendacja dotyczy obowiązku niestosowania systemów SmodBIP i MegaBIP, jako platform Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) do udostępniania informacji publicznej [1]. Obowiązek dotyczy podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa.

Wynika on z wykrycia krytycznych podatności we wskazanych systemach. Pełnomocnik przeprowadził konsultację z CSIRT MON, CSIRT NASK oraz CSIRT GOV, na podstawie której została potwierdzona możliwość wystąpienia incydentu krytycznego w przypadku niezastosowania się do rekomendacji.

W rekomendacji wskazano wykorzystanie systemów BIP, udostępnianych przez Centralny Ośrodek Informatyki [2], będący instytucją gospodarki budżetowej nadzorowaną przez ministra właściwego ds. informatyzacji, które są rozwijane, aktualizowane i stale monitorowane pod kątem zapewnienia cyberbezpieczeństwa.

Treść rekomendacji:

Rekomenduję podmiotom krajowego systemu cyberbezpieczeństwa2, które są obowiązane do udostępniania informacji publicznej3, niestosowanie systemów SmodBIP i MegaBIP jako platform Biuletynu Informacji Publicznej (BIP). Powyższe wynika z wykrycia krytycznych podatności w ww. systemach. Pełnomocnik przeprowadził konsultację w powyższym zakresie z CSIRT MON, CSIRT NASK oraz CSIRT GOV, na podstawie której została potwierdzona możliwość wystąpienia incydentu krytycznego w przypadku niezastosowania się do powyższej rekomendacji. Ponadto rekomenduję wykorzystanie systemów BIP udostępnianych przez Centralny Ośrodek Informatyki4, będący instytucją gospodarki budżetowej nadzorowaną przez ministra właściwego ds. informatyzacji, które są rozwijane, aktualizowane i stale monitorowane pod kątem zapewnienia cyberbezpieczeństwa. Podmiot krajowego systemu cyberbezpieczeństwa może wnieść zastrzeżenia do niniejszej rekomendacji na zasadach określonych w ustawie o KSC5.

Źródło: MC

Czw., 13 Czrw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska