Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zatrzymanie prawa jazdy po wyroku TK. RPO apeluje o zmiany w prawie

Zatrzymanie prawa jazdy po wyroku TK. RPO apeluje o zmiany w prawie fotolia.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Senatu RP o rozważenie podjęcia inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do dokonania zmian w ustawie o kierujących pojazdami w celu wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2022 r.

Potrzebna jest zmiana przepisów

Rzecznik wskazuje, że do jego Biura wpływają skargi obywateli, którzy odczuwają negatywne skutki braku wykonania przez ustawodawcę wyroku TK. Skutkiem orzeczenia Trybunału jest brak możliwości wydania przez starostę decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy wyłącznie na podstawie informacji organu kontroli ruchu drogowego. Zdaniem TK decyzja ta powinna być oparta na ustaleniach faktycznych. Oznacza to, że w przypadku, gdy kierowca zakwestionuje fakt naruszenia prawa, to obowiązkiem starosty jest dokonanie stosownych ustaleń w postępowaniu administracyjnym.

RPO w swoim wystąpieniu do Senatu podaje, że doszło do sytuacji, w której zatrzymanie prawa jazdy przez Policję nie prowadzi do wydania przez właściwego starostę decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy, ponieważ starostowie powołują się właśnie na wyrok TK. W konsekwencji nie ma podstawy prawnej do dokonania – po upływie 3 miesięcy – zwrotu tego dokumentu. Zarówno starostowie, jak też Policja uznają się za organy niewłaściwe w tym zakresie, ze względu na brak przepisów regulujących tryb zwrotu zatrzymanego prawa jazdy w przypadku, gdy nie doszło do wydania decyzji o jego zatrzymaniu. W praktyce powoduje to, że trzymiesięczny okres, na jaki prawo jazdy może zostać zatrzymane, znacznie się wydłuża.

Z treścią apelu Rzecznika Praw Obywatelskich można zapoznać się tutaj 

ZPP alarmował od początku

Należy zasygnalizować, że Związek Powiatów Polskich już od momentu ogłoszenia wyroku TK wskazywał na skutki, które przyniesie omawiane orzeczenie i apelował o dokonanie odpowiednich zmian legislacyjnych.

ZPP zgłaszał postulaty w tym zakresie w ramach prac KWRiST, a także poruszał temat wyroku TK w artykułach publikowanych w Dzienniku Warto Wiedzieć, z którymi w ramach przypomnienia polecamy się zapoznać:

Czw., 28 Mrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak