Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Współwłasność pojazdu a obowiązek zawiadomienia o jego zbyciu. WSA wyjaśnia

Współwłasność pojazdu a obowiązek zawiadomienia o jego zbyciu. WSA wyjaśnia fotolia.pl

Czy zawiadomienie o zbyciu pojazdu przez jednego ze współwłaścicieli zwalnia pozostałych z tego obowiązku? Czy w przypadku naruszenia obowiązku zawiadomienia o zbyciu pojazdu należy nałożyć jedną karę, czy należy ukarać odrębnie każdego ze współwłaścicieli? W tym temacie wypowiedział się niedawno WSA w Gliwicach.

Zgłoszenie zbycia a współwłasność pojazdu

Z treści art. 78 ust. 2 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym (prd) wynika, że obowiązek zawiadomienia o zbyciu pojazdu spoczywa na właścicielu pojazdu. Oznacza to, że gdy pojazd jest objęty współwłasnością – na każdym ze współwłaścicieli. Jednak w przypadku, gdy zawiadomienia zostanie złożone przez jednego ze współwłaścicieli pojazdu, to cel zawiadomienia o zbyciu zostaje osiągnięty i pozostali współwłaściciele nie mają już takiego obowiązku.

WSA ocenił, że art. 78 ust. 2 pkt 1 prd ustanawia jeden obowiązek dla właściciela, a gdy po stronie zbywcy pojazdu występuje wielość podmiotów (współwłaścicieli) zobowiązanych do zgłoszenia faktu zbycia pojazdu, to wypełnienie tego obowiązku przez jednego właściciela zwalnia pozostałych. Mamy tu bowiem do czynienia z jednym czynem, którego stwierdzenie może doprowadzić do wymierzenia jednej kary, niezależnie od liczby współwłaścicieli.

Naruszenie obowiązku = jedna kara

Sąd wskazał, że niedopuszczalne jest, aby jeden czyn związany z jednym zbyciem jednego pojazdu i brakiem odpowiedniego zgłoszenia, obwarowany sankcją administracyjną, był traktowany jako dwa lub więcej odrębnych zdarzeń, zależnie od liczby współwłaścicieli. Ani treść, ani cel art. 78 ust. 2 pkt 1 prd nie dają podstaw do nakładania na każdego ze współwłaścicieli pojazdu odrębnych kar pieniężnych za jedno naruszenie.

Objęcie każdego ze współwłaścicieli zbytego pojazdu odrębnym ukaraniem za naruszenie z art. 140mb pkt 6 prd w związku ze zbyciem tego samego pojazdu i tym samym  zawiadomieniem – prowadziłoby do wielokrotnego ukarania za ten sam czyn.

Naruszenie obowiązku zawiadomienia o zbyciu pojazdu spoczywającego na współwłaścicielach, może skutkować nałożeniem jednej kary pieniężnej na wszystkich współwłaścicieli (tj. zbywców danego pojazdu), których odpowiedzialność jest odpowiedzialnością solidarną, do której posiłkowo można stosować przepis art. 366 § 1 Kodeksu cywilnego statuujący taką odpowiedzialność wobec osób, które dopuściły się tego samego deliktu.

Należy zauważyć, że ustawodawca dostrzegł potrzebę jednoznacznego wskazania w art. 140mb ust. 7 prd, że kary pieniężne współwłaściciele pojazdu ponoszą solidarnie. Regulacja ta weszła w życie 1 stycznia 2024 r. i tym samym usunięto wątpliwości co do wykładni dotychczasowych przepisów.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 15.10.2024 r., sygn. akt III SA/Gl 236/24, orzeczenie nieprawomocne

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Pt., 8 Lst. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak