Na mocy wyroku sądu karnego, wobec kierowcy orzeczono m.in. środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres pięciu lat. Sąd przekazał staroście odpis prawomocnego wyroku celem wykonania, przy czym wskazał, że na podstawie art. 184 Kodeksu karnego wykonawczego zakaz prowadzenia pojazdów zaczyna biec od dnia prawomocności wyroku, tj. od 29 listopada 2023 r.
Następnie starosta wydał decyzję, na mocy której cofnął kierowcy uprawnienia do kierowania pojazdami powołując się na pierwotny wyrok sądu. Decyzję starosty utrzymało w części SKO, a kierowca zaskarżył obydwa rozstrzygnięcia do WSA. Co istotne, już na etapie postępowania sądowoadministracyjnego, sąd karny uzupełnił swój prawomocny wyrok w ten sposób, że w związku z elektronicznym zatrzymaniem prawa jazdy w dniu 22 marca 2022 r. to od tej daty należy liczyć początek biegu orzeczonego zakazu.
Czy taka sytuacja ma wpływ na decyzję starosty? Zdaniem WSA w Poznaniu tak, bowiem na skutek uzupełnienia prawomocnego wyroku przez sąd rejonowy, kwestia określenia okresu cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami wymaga ponownego rozważenia. Sąd administracyjny ocenił, że uzupełnienie wyroku w istotnej kwestii skutkującej zmianą daty początkowej niezbędnej do obliczenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych należy zaliczyć do „zmian wyroku”, o których mowa w art. 145 § 1 pkt 8 Kpa (jest to jedna z przesłanek wznowienia postępowania).
W efekcie WSA uchylił zarówno decyzję SKO, jak też decyzję starosty, bowiem aby dokonać prawidłowego wskazania okresu, na jaki powinny zostać cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami, należy sięgnąć do uzupełnionego wyroku sądu rejonowego.
Sąd zwrócił uwagę, że w obiektywnym ujęciu „naruszenia prawa” nie jest istotne, kto je naruszył, lecz liczy się ta okoliczność, że proces kształtowania normy indywidualnej nie przebiegał, z takich czy innych przyczyn, prawidłowo. W takim wypadku każda podstawa wznowienia postępowania jest tożsama z „naruszeniem prawa”, a zatem powinna być brana pod uwagę w toku sądowej kontroli decyzji.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 04.10.2024 r., sygn. akt III SA/Po 291/24, orzeczenie nieprawomocne
Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl