Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Łódź może otrzymać środki europejskie na nową linię tramwajową

Łódź może otrzymać środki europejskie na nową linię tramwajową fot.pixabay.com

Na dofinansowanie w wysokości 85 procent inwestycji w transport publiczny może liczyć Łódź. O środkach europejskich z programów POIiŚ i FEnIKS na ten cel poinformował wiceminister Waldemar Buda.

W ramach inwestycji przewiduje się:

  • wybudowanie linii tramwajowej od pętli Kurczaki do Instytutu „Centrum Zdrowia Matki Polki”, w śladzie ulicy Rzgowskiej, w pasie zieleni oddzielającym obie jezdnie (około dwóch kilometrów torów),
  • budowę pętli tramwajowej w pobliżu pętli autobusowej u zbiegu ulicy Rzgowskiej i alei Bartoszewskiego (około kilometra torów),
  • ewentualną budowę parkingu Park&Ride.

Całkowita wartość inwestycji może wynieść nawet 82,5 miliona złotych. Na część budowalną (75 milionów złotych) resort funduszy i polityki regionalnej może przeznaczyć dofinansowanie w 85 procentach z unijnego programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko – największego programu obecnej perspektywy finansowej 2021-2027. Natomiast, koszt przygotowania dokumentacji potrzebnej do pozwolenia na budowę, około 7,5 miliona złotych, mogą w 85 procentach pokryć środki Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko przewiduje łącznie 1,75 miliarda złotych wsparcia dla transportu miejskiego. Inicjatywy będą realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Transportowych w miastach wojewódzkich i ich obszarach funkcjonalnych. Odbiorcami mają być samorządy i jednostki im podległe. Środki unijne mają wspierać inwestycje w infrastrukturę i tabor szybowy publicznego transportu zbiorowego, węzły przesiadkowe oraz miejskie Inteligentne Systemy Transportowe dla uprzywilejowania i usprawnienia usług transportu miejskiego czy rozwiązania IT.

Źródło: MFiPR

Śr., 6 Prn. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska