Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uchwały w sprawie przyznania dotacji przedsiębiorstwu wodociągowemu nie zaskarży wojewoda

Uchwały w sprawie przyznania dotacji przedsiębiorstwu wodociągowemu nie zaskarży wojewoda fotolia.pl

WSA: Uchwała podjęta w sprawach finansowych jednostek samorządu terytorialnego podlega innemu niż większość uchwał organowi nadzoru, tj. regionalnej izbie obrachunkowej, która ma prawo do wniesienia skargi.

Łódzki sąd administracyjny odrzucił skargę wojewody zarzucającego naruszenie przez radę gminy przepisów ustawy o samorządzie gminnym poprzez zaniechanie publikacji uchwały w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz uznanie, że nie stanowi ona aktu prawa miejscowego, czyli źródła prawa, w przypadku którego taka czynność jest wymagana. W myśl art. 93 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, skargę do sądu administracyjnego może wnieść organ nadzoru, który z racji upływu terminu nie może już we własnym zakresie stwierdzić nieważności uchwały czy zarządzenia. Organem nadzoru jest najczęściej wojewoda. Tyle, że nie zawsze...

W opisywanym przypadku zaskarżona uchwała została wydana na podstawie przepisów ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków, a konkretnie przepisu art. 24 ust. 6 upoważniającego organ do podjęcia uchwały o dopłacie dla jednej, wybranych lub wszystkich taryfowych grup odbiorców usług, ponadto stanowiącego o przekazaniu dopłaty przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu. Zadanie to ma charakter publiczny, jednak same dopłaty, o których była mowa w treści uchwały, przekazywane są nie mieszkańcom lecz przedsiębiorstwu wykonującemu zadania publiczne z zakresu dostarczania wody. Tego typu czynności organu należą zatem do spraw finansowych.

Kwalifikacja danych spraw jako sprawy finansowe pociąga za sobą natomiast zmianę organu nadzoru nad tego typu uchwałami. Zamiast standardowo nadzorującemu uchwały organów samorządu terytorialnego wojewody, właściwa w takich sprawach staje się regionalna izba obrachunkowa. Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych, działalność nadzorcza tej instytucji obejmuje wszelkie uchwały i zarządzenia podjęte w sprawach finansowych, a tym samym - przysługuje jej legitymacja skargowa, której w konsekwencji nie posiada już wojewoda.

Mając to na uwadze, należy dokonywać rozróżnienia samorządowych uchwał na te podjęte w sprawach finansowych, jak również te podejmowane w sprawach innych. Od prawidłowego zastosowania tego podziału zależy prawidłowe ustalenie organu nadzoru. Wtedy zaś skargę do sądu administracyjnego będzie mógł wnieść odpowiedni, prawnie legitymowany podmiot.

Postanowienie WSA w Łodzi z 27 listopada 2024 r. (sygn. I SA/Łd 728/24)

Źródło: CBOSA 

Czw., 28 Lst. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch