Miasto Bydgoszcz i Województwo Kujawsko-Pomorskie – polscy partnerzy projektu EMMA – aktualnie opracowują Studium lokalizacyjne dla Platformy multimodalnej na Wiśle w rejonie Bydgoszczy i Solca Kujawskiego. Równocześnie w projekcie trwają prace naukowców szwedzkich i litewskich nad nowymi silnikami hybrydowymi dla żeglugi śródlądowej oraz raport dotyczący nawigacji barek śródlądowych w warunkach lodowych.
Celem projektu EMMA jest promocja zielonego transportu, zwiększenie świadomości wśród decydentów i wsparcie rozwoju śródlądowego transportu wodnego jako atrakcyjnego elementu łańcucha dostaw. Transnarodowa współpraca 21 partnerów projektu wpływa niewątpliwie na unifikację oraz koordynację wspólnych działań mających na celu wzmocnienie żeglugi śródlądowej w obsłudze potoków transportu w obszarze regionu Morza Bałtyckiego, jak również na wymianę dobrych praktyk pomiędzy krajami partnerskimi.
Projekt dofinansowany jest z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego.
W lutym br. w Berlinie odbyła się wspólna druga Roczna Konferencja Projektu EMMA i Związku Izby Łaby i Odry. Jej celem przede wszystkim była promocja projektu i polityczna wymiana poglądów między zainteresowanymi stronami na temat faktycznego stanu żeglugi śródlądowej, jak również szans jej rozwoju, w tym nowych rozwiązań technologicznych w budowie jednostek oraz tworzenia nowych rynków zbytu i odbiorców dla transportu wodnego.
Czas realizacji projektu: marzec 2016 – luty 2019.
Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl