Do konsultacji społecznych trafił rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018. Regulacje przedmiotowego projektu ustawy mają charakter komplementarny do przyjętego wstępnie przez Radę Ministrów w dniu 24 sierpnia 2017 r. projektu ustawy budżetowej na rok 2018. Jednym z najciekawszych elementów dotyczących samorządów, jest zmiana zaproponowana w art. 30 projektu, a dotycząca kolejnego przesunięcia wejścia w życie przepisów o publicznym transporcie zbiorowym.
Proponowane rozwiązanie przewiduje kolejne przesunięcie terminu wejścia w życie ww. przepisów na dzień 1 stycznia 2019 r.
Z uzasadnienia wynika, że wydłużenie vacatio legis o dodatkowy rok pozwoli na przeprowadzenie, podjętych przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, zmian legislacyjnych w obszarze organizacji niektórych aspektów publicznego transportu zbiorowego (m.in. finansowania rekompensaty z tytułu stosowania ulg ustawowych), umożliwiających jednostkom samorządu terytorialnego organizację transportu publicznego na swoim obszarze w sposób pozwalający na zaspokojenie potrzeb pasażerów i wprowadzających czytelny sposób dystrybucji środków z budżetu państwa na finansowania ustawowych ulg.
Dokładnie analogiczne przesłanki dotyczyły zeszłorocznego przesunięcia wejścia w życie przepisów… Takie same obawy dotyczyły również poprzednich przesunięć vacatio legis. Czy kolejny rok pozwoli na stworzenie optymalnych przepisów w tym zakresie?
Komentarze
Uważam, że skoro jest jeszcze prawie rok czasu, w ustawe trzeba zawrzeć problem bezpieczeństwa publicznego w transporcie masowym.
Obecnie nawet drobne wykroczenia porzadkowe przeciw bezpieczeństu transportu LOTNiCZEGO spotykają natychmiastową, czasem surową reakcję, gdy znacznie gorsze wykroczenia w kolei miejskiej, albo autobusach dalekobieżnych i innych formach transportu masowego uchodza bez kary.