Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Pięćdzisiątka" - mandat a zawieszenie postępowania

fotolia.pl

W sytuacji gdy skarżący kwestionuje ustalenia policji drogowej co do popełnienia wykroczenia, nie przyjmując mandatu karnego, właściwym do rozstrzygnięcia tych zarzutów jest prowadzący postępowanie sąd karny. – tak stwierdził WSA w Gdańsku w wyroku z dnia 15 grudnia 2016 roku (sygn. akt: III SA/Gd 812/16).

W niniejszej sprawie, funkcjonariusz Policji na podstawie art. 135 ust. 1 pkt 1a Prawa o ruchu drogowym zatrzymał - za pokwitowaniem - należące do skarżącego prawo jazdy z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 59 km/h. Skarżący odmówił przyjęcia mandatu karnego i podniósł zarzut błędnego przyjęcia przez organy administracji, że przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, w związku z czym sprawę skierowano do Sądu Rejonowego.

W ocenie WSA, rozstrzygnięcie zarzutu skarżącego dotyczącego prawidłowego ustalenia czy przekroczył on dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h może nastąpić jedynie w toczącym się postępowaniu karnym tj. w postępowaniu w sprawach o wykroczenie, w związku z odmową przyjęcia mandatu. W konsekwencji uznać należy, że rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy w tym wypadku, od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego, o którym mowa w art. 97 § 1 pkt 4 kodeksu postępowania administracyjnego. W przypadku gdy w postępowaniu administracyjnym powstaje zagadnienie wstępne, organ administracji publicznej obowiązany jest zawiesić postępowanie.

Wskazać należy, że Sąd nie podzielił stanowiska prezentowanego w orzecznictwie wojewódzkich sądów administracyjnych stwierdzających, że rozstrzygnięcie organu może opierać się wyłącznie na przekazanej mu informacji o zatrzymaniu prawa jazdy na podstawie at. 135 ust. 1 pkt 1a ustawy Prawo o ruchu drogowym. W sytuacji gdy skarżący kwestionuje ustalenia policji drogowej co do popełnienia wykroczenia, nie przyjmując mandatu karnego, właściwym do rozstrzygnięcia tych zarzutów jest prowadzący postępowanie sąd karny. Z tego względu niniejsze postępowanie, po uzyskaniu zawiadomienia Komendanta Miejskiego Policji, zawierającego również informację o odmowie przyjęcia przez skarżącego mandatu karnego, organ pierwszej instancji powinien zawiesić do czasu zakończenia postępowania w sprawie o wykroczenie.

Niedz., 15 St. 2017 0 Komentarzy
Monika Małowiecka
Redaktor Monika Małowiecka