Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Bezterminowe" skierowanie

fotolia.pl

Brak określenia terminu, w którym skierowany zobligowany jest poddać się egzaminowi nie oznacza, że strona nie jest związana żadnym w tym zakresie terminem.

por. wyrok WSA w Gdańsku z 15 września 2016 r., sygn. III SA/Gd 553/16, nieprawomocne

W stanie faktycznym leżącym u podstaw przywołanego wyroku w decyzji kierującej na kontrolne sprawdzanie kwalifikacji znalazło się – w wyniku zmiany dokonanej na wniosek zainteresowanego – sformułowanie, że skierowanie jest „bezterminowe”. Na tej postawie kierowca przez okres trzech lat nie poddał się wszystkim wymaganym badaniom, argumentując, że skoro skierowanie jest bezterminowe, to nie ma określonego żadnego terminu, w którym badaniom powinien się poddać i niewątpliwie kiedyś to zrobi. Tym samym wnosił odwołanie, a później skargę do sądu administracyjnego wobec decyzji orzekającej o cofnięciu skarżącemu uprawnień do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy kategorii B.

Sąd administracyjny – po przenalizowaniu sprawy – stwierdził, iż brak określenia terminu, w którym skierowany zobligowany jest poddać się egzaminowi nie oznacza, że strona nie jest związana żadnym w tym zakresie terminem. Przeciwnie, niedopuszczalność wskazania takiego terminu w decyzji kierującej na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji oznacza, że stosowane w tej mierze winny być ogólne unormowania w zakresie wykonalności decyzji administracyjnych posiadających walor ostateczności. Oznacza to, że niezwłocznie z chwilą otrzymania ostatecznej decyzji kierującej na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji strona winna była podjąć czynności zmierzające do poddania się takiemu egzaminowi. W ocenie Sądu skarżący do momentu wszczęcia postępowania w przedmiocie cofnięcia uprawnień musiał mieć nadto świadomość co do tego, że obowiązek poddania się sprawdzeniu kwalifikacji nie został unicestwiony. Postrzegając sprawę racjonalnie skarżący powinien bowiem wiedzieć, że sformułowanie „bezterminowo” użyte w odniesieniu do nałożonego aktem administracyjnym obowiązku nie oznacza zniesienia tego obowiązku. Skoro więc skarżący pomimo upływu znacznego czasu od otrzymania skierowania nie poddał się obligatoryjnemu sprawdzeniu kwalifikacji, to nie budzi wątpliwości, że spełniona została przesłanka skutkująca obowiązkiem wydania przez organ administracji publicznej decyzji o cofnięciu mu uprawnień do kierowania pojazdami.

Czw., 13 Prn. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski