18 grudnia br. sejmowa podkomisja stała ds. sportu dzieci i młodzieży oraz sportu osób z niepełnosprawnościami rozpatrywała informację na temat wykorzystania szkolnych i pozaszkolnych obiektów sportowych, jako obiektów otwartych w soboty i niedziele, będących w zarządzie samorządów lokalnych.
Aktywny Weekend w Aktywnej Szkole
Przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Fundacji Orły Sportu przekazali, że 70% obiektów szkolnych jest zamkniętych w weekendy. W związku z tym resort przygotował program pn. Aktywna Szkoła, którego celem jest pobudzenie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży na terenach infrastruktury przyszkolnej.
Tegoroczny budżet programu to 260 mln zł, a sam program ma być kontynuowany przez MSiT.
Gminy słabiej, powiaty lepiej
Przedstawiciele resortu i Fundacji podali, że w bieżącym roku nie wszystkie środki z programu zostały wykorzystane. Budżet na 2024 rok został zaplanowany na ok. 3 tysiące szkół, jednak w programie złożono 1367 wniosków w 319 powiatach (ok. 84%) i 778 gminach (ok. 31%).
Najwięcej wniosków złożono w województwach: mazowieckim (216), małopolskim (138) i podkarpackim (136). Z kolei najmniej w województwach: opolskim (15) i lubuskim (27).
W ramach zadania zajęcia prowadziło 2856 osób, w tym 1969 mężczyzn i 887 kobiet.
Najistotniejsze problemy i przyszłość programu
Wśród najistotniejszych problemów MSiT wskazało na niską stawkę godzinową dla osób prowadzących zajęcia (60 zł brutto za godzinę) i zbyt małą rozpoznawalność programu wśród klubów sportowych i trenerów klubowych. Zdaniem resortu, aby środki z programu mogły być wykorzystane w 100%, należy zwiększyć stawkę godzinową dla trenerów i propagować sam program wśród klubów i szkoleniowców.
Zwrócono również uwagę, że tzw. „ustawa Kamilka” wykluczyła część osób prowadzących zajęcia w ten sposób, że nie zdążyły one w odpowiednim czasie przedstawić wymaganych prawem dokumentów.
W nadchodzącym 2025 roku MSiT chce kontynuować program Aktywna Szkoła, przy uwzględnieniu zgłaszanych postulatów dotyczących zwiększenia stawki godzinowej dla trenerów.
W lutym nadchodzącego roku resort będzie dysponował kompleksowymi danymi o funkcjonowaniu programu w 2024 r. w oparciu o informacje przekazane przez Fundację Orły Sportu.
Z retransmisją posiedzenia podkomisji można zapoznać się tutaj