Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozporządzenie dotyczące edukacji dzieci z Ukrainy

Rozporządzenie dotyczące edukacji dzieci z Ukrainy fot. canva

21 marca br. Minister Edukacji i Nauki podpisał i weszło w życie rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy.

Akt został wydany na podstawie art. 59 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa i dotyczy edukacji dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy.

Przepisy rozporządzenie w pierwszych paragrafach regulują kwestie dotyczące przystępowania do egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego. Kolejno zawarto szereg przepisów związanych ze zwiększeniem limitów w oddziałach przedszkolnych, oddziałach klas I-III, grupach wychowawczych oraz na zajęciach świetlicowych.

W par. 12 uregulowano zaś podstawę przyjmowania dzieci do przedszkoli, szkół i placówek specjalnych bez orzeczenia ale na podstawie oświadczenia rodziców, że o wydanie takiego orzeczenia wystąpili już do publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej. Przewidziano także rozwiązanie umożliwiające zatrudnienie w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej,
osoby niebędącej nauczycielem, i w takim przypadku stosuje się przepisy art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.

W przypadku uczniów którzy pobierają naukę w przedszkolu lub szkole funkcjonujących w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość doprecyzowano, że uczniowie Ci nie podlegają obowiązkowemu rocznemu przygotowaniu przedszkolnemu, obowiązkowi szkolnemu albo obowiązkowi nauki, o których mowa w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.

Paragraf 16 rozporządzenia dotyczy zaś kwestii warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, oraz wymagań ochrony przeciwpożarowej, które musi spełnić inna lokalizacja prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych podporządkowana organizacyjnie szkole lub przedszkolu, o której mowa w art. 51 ust. 1 ustawy. 

Z pełną treścią dokumentu można zapoznać się tutaj.

Wt., 22 Mrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka