Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

NSA: Alimenty wliczane są do dochodu przy przyznawaniu świadczeń z pomocy społecznej

NSA: Alimenty wliczane są do dochodu przy przyznawaniu świadczeń z pomocy społecznej fotolia.pl

Otrzymane świadczenia alimentacyjne wchodzą w skład dochodu, w tym również dochodu osoby samotnie gospodarującej, ustalanego na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej i uwzględnianego po potrąceniach, o których mowa w przepisach dotyczących badania kryterium dochodowego na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy.

Nie oznacza to, że do dochodu osoby samotnie gospodarującej ubiegającej się o zasiłek celowy należy zaliczyć wszystkie kwoty otrzymanych alimentów. O ile bowiem dochód osoby samotnie gospodarującej powiększać będą alimenty wypłacone jej na podstawie art. 130 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego tj. alimenty otrzymywane od małżonka to zauważyć należy, że charakteru takiego nie będą miały wpłacone alimenty na wspólne dzieci.

W tym miejscu należy wyjaśnić, że w myśl art. 6 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej dochód dziecka oznacza dochód, do którego zalicza się kwotę otrzymywanej renty wraz z dodatkiem dla sierot zupełnych, zasiłek pielęgnacyjny, dodatek pielęgnacyjny, otrzymywane alimenty oraz kwotę odpowiadającą dochodom uzyskiwanym z majątku dziecka. Dochody z alimentów stanowią zatem dochód osoby, na rzecz której są one wpłacane, a nie osoby, na której ręce ta wypłata nastąpiła. Koresponduje to z dyspozycją art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którą rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 grudnia 2024 r., sygn. I OSK 184/24

Źródło: CBOSA  https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/2A39878941

Sob., 18 St. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek