Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jaki zawód wybrać po maturze?

Jaki zawód wybrać po maturze? fotolia.pl

Architekt, lekarz, prawnik i naukowiec – to zdaniem rodziców tegorocznych maturzystów najlepsze zawody, wynika z ankiety YouGov. Na drugim końcu są górnik, telemarketer i... gwiazda social mediów.

W ubiegłym roku wzrosła w Polsce liczba studentów. Według GUS w roku akademickim 2020/2021 było o 0,9% pierwszoroczniaków więcej niż rok wcześniej. Jak będzie teraz, przekonamy się już niedługo. Za nami już wyniki matur, od 5 lipca wielu młodych ludzi stoi przed ważnym wyborem: jaki kierunek studiów ostatecznie wybrać. Bo jak się okazuje, powoli kończy się moda na studenckie życie. Porównując aktualne statystyki do danych sprzed 10 lat, zauważymy, że spada odsetek młodych Polaków z uniwersyteckimi ambicjami. W porównaniu z rokiem akademickim 2010/11 liczba studentów zmniejszyła się o 34,0%, a liczba absolwentów o 41,0%. Czy Polacy zrozumieli, że studia nie gwarantują pracy?

Szkoła wyższa powinna uczyć przede wszystkim studiowania i to w klasycznym rozumieniu, czyli gruntownego odkrywania i poszerzania wiedzy w dyscyplinie, która nas fascynuje. Tylko wtedy studia mają wartość – tłumaczy Łukasz Malinowski, kierownik zespołu badawczego w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie. – Dziś, w procesie rekrutacji bierze się pod uwagę nie tylko wykształcenie, ale także doświadczenie. Coraz rzadziej patrzy się w indeks, ważniejsze są takie cechy jak chęć rozwoju czy próba zdobywania doświadczenia. Liczy się, co człowiek potrafi, a nie końcowy wynik obrony pracy dyplomowej.

Na przestrzeni ostatnich dekad doszło do liberalizacji w zakresie dostępu do edukacji. Posiadanie wyższego wykształcenia stało się niemal oczywiste, przez co wartość dyplomu się zdewaluowała. Jak wynika z raportu Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej obecnie w Polsce wyższe wykształcenie ma 38% kobiet i 26% mężczyzn.

Który zawód jest najbardziej prestiżowy?

Eksperci firmy analitycznej YouGov postanowili sprawdzić, jaki jest stosunek ludzi do danego zawodu. W tym celu ankieterzy zapytali ponad 1000 respondentów z Polski, czy byliby zadowoleni, gdyby ich dziecko wykonywało dany zawód. Pod uwagę wzięto aż 24 różne profesje.

Liczby przedstawione w raporcie to wynik netto, tzn. liczba osób, które byłyby zadowolone, gdyby ich dziecko wykonywało daną pracę, pomniejszona o liczbę osób, które byłyby niezadowolone, gdyby ją wykonywało.

Jak wykazały badania, w pierwszej piątce najbardziej szanowanych profesji znalazły się etaty: architekta (+71), prawnika, lekarza (oba +65), naukowca (+64) i grafika komputerowego (+61). Ku rozczarowaniu fanów mediów społecznościowych, zdaniem Polaków wśród najbardziej prestiżowych zawodów nie ma miejsca dla influencerów (-18), którzy w wyścigu o najbardziej prestiżowe profesje przegrali nie tylko z “zawodową elitą”, ale także z kierowcami ciężarówek (-11) czy pracownikami fabryki (-4). W zasadzie niżej niż gwiazdy Instagrama oceniono tylko pracowników call center (-23) i górników (-45).

Źródło: ip

Pt., 30 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska