Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Plan pracy nad zmianami w pragmatyce zawodowej nauczycieli

Plan pracy nad zmianami w pragmatyce zawodowej nauczycieli fotolia.pl

18 maja br. odbyło się wyczekiwane posiedzenie Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty.

Uczestniczyło w nim kierownictwo Ministerstwa Edukacji i Nauki: Przemysław Czarnek, Marzena Machałek oraz Dariusz Piontkowski. Stronę społeczną reprezentowało: po jednym przedstawicielu korporacji samorządowych oraz po dwóch przedstawicieli organizacji związkowych. 

Podczas spotkania omawiano kwestie związane z systemem wynagrodzenia nauczycieli, awansem zawodowym oraz czasem pracy. Jak wskazał minister Czarnek celem spotkań jest uatrakcyjnienie zawodu nauczyciela, stabilizacja zatrudnienia, wynagrodzenia po to, by nauczyciel miał więcej czasu na to, co jest jego misją, czyli praca z uczniem. 

Spotkanie poświęcone było dyskusji na temat przedstawionej przez MEiN wstępnej propozycji kierunków zamian w zakresie pragmatyki zawodowej nauczycieli, w tym w szczególności:

  • czasu pracy nauczycieli,
  • systemu wynagradzania nauczycieli,
  • oceny pracy i awansu zawodowego nauczycieli,
  • urlopu wypoczynkowego nauczycieli.

Przedstawiciele obecnych na spotkaniu związków zawodowych i jednostek samorządu terytorialnego przedstawili swoje opinie do zaprezentowanego materiału oraz wyrazili aprobatę do zaproponowanego przez ministra sposobu prowadzenia przez Zespół dalszych prac nad projektowaniem zmian w wybranych obszarach pragmatyki nauczycielskiej.

Minister Przemysław Czarnek zaproponował kontynuację prac Zespołu w trzech roboczych grupach tematycznych:

  • w grupie ds. systemu awansu zasadowego nauczycieli,
  • w grupie ds. systemu wynagradzania i czasu pracy nauczycieli,
  • w grupie ds. oceny pracy nauczycieli i odbiurokratyzowania szkoły.

Grupy robocze mają rozpocząć pracę w I połowie czerwca.

Jak wynika z informacji, które padły podczas zorganizowanej po Zespole konferencji prasowej, resort edukacji planuje wprowadzenie zmian już w przyszłym roku. 

Pt., 21 Mj. 2021 1 Komentarz Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka

Komentarze

Dawid
+2 # Dawid 2021-05-25 05:53
Fajnie, że Minister zaproponował pracę w grupach roboczych. Dwa lata temu mieliśmy "oświatowy okrągły stół", pogadali, pogadali i nic nie uradzili, a konsultacje były szerokie (fundacje, stowarzyszenia, uczelnie, dyrektorzy, nauczyciele, rodzice, politycy, kuratorzy). Zjazdy uczestników były w Warszawie przy ogromnym medialnym szumie. Przyszły wakacje i nawet nie pokusili się o jakieś podsumowanie prac zespołów. Dzisiaj słyszymy o nowych grupach roboczych. Efekt będzie pewnie podobny. Pogadają i i tak zrobią co chcą. Szkoda czasu i mydlenia oczu.
Pozdrawiam
| | |