Od 1 stycznia 2025 r. osobom, które ukończyły 100 lat przysługuje świadczenie honorowe. Świadczenie honorowe przyznawane jest w wysokości 6 246 zł miesięcznie. Świadczenie można uzyskać z urzędu lub na wniosek.
Świadczenie honorowe z urzędu przysługuje, jeśli spełnione są następujące przesłanki łącznie:
- osoba, która ma otrzymać świadczenie ma obywatelstwo polskie,
- skończyła 100 lat,
- w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym skończyła 100 lat miała prawo do świadczenia wymienionego w ustawie o świadczeniu honorowym, np. emerytury, renty.
W takim przypadku prawo do świadczenia honorowego zostanie wypłacone z urzędu, czyli bez konieczności składania wniosku.
Decyzję w tej sprawie wyda właściwy organ emerytalny lub rentowy (ZUS, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wojskowy organ emerytalny, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, Biuro Emerytalne Służby Więziennej lub jednostka organizacyjna wymiaru sprawiedliwości).
Wnioskować o świadczenie honorowe można w sytuacji, gdy nie ma się prawa do świadczenia wymienionego w ustawie o świadczeniu honorowym, np. emerytury, renty, ale wnioskujący ma:
- obywatelstwo polskie,
- skończył 100 lat,
- ma po ukończeniu 16. roku życia ośrodek interesów życiowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres co najmniej 10 lat.
Wówczas ZUS przyzna świadczenie honorowe od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek, ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym wnioskujący skończył 100 lat.
Od 1 stycznia 2025 r. świadczenie honorowe przysługuje w wysokości 6 246,13 zł miesięcznie. Kwota ta będzie corocznie waloryzowana w marcu.
Źródło: ZUS