Minister Edukacji Narodowej w liście kierowanym do samorządowców z całego kraju napisałam m.in., że „samorządy są kluczowym partnerem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Edukacja i bezpieczeństwo dzieci w całym procesie kształcenia to nasza odpowiedzialność. Wspólnym celem jest także poprawa warunków pracy oraz zwiększenie wynagrodzeń pracowników oświaty, w tym pracowników niepedagogicznych, którzy są pracownikami samorządów. Razem musimy opracować strategię zmiany systemu płac nauczycieli”.
Minister Anna Zalewska podkreśliła, że odpowiadając na postulaty rodziców oraz dyrektorów szkół, MEN rozpoczęło prace nad przygotowaniem rozwiązań, które usprawniają organizację egzaminów. Nowa propozycja zakłada, że w skład zespołu egzaminacyjnego oraz zespołów nadzorujących będą mogli być powoływani nauczyciele spoza danej szkoły.
Uelastycznienie przepisów daje dyrektorom dodatkowe możliwości przy organizacji egzaminów: ósmoklasisty, gimnazjalnego oraz maturalnego, które odbędą się w kwietniu i maju br. Wyniki z egzaminu są uwzględniane przy rekrutacji na dalszy etap kształcenia, a samo przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty i gimnazjalnego to niezbędny warunek ukończenia szkoły.
Wraz z listem minister przekazała samorządowcom „Deklarację na rzecz edukacji przyszłości”.
Jest to dokument podsumowujący pewien etap zmian, których celem jest poprawa jakości systemu oświaty. „To również zaproszenie dla wszystkich interesariuszy do dalszej pracy na rzecz dzieci i młodzieży. Powstała, by podjąć wspólne działania nad szeregiem wyzwań, jakie dotyczą systemu edukacji, a także podniesieniem jakości nauczania. Nie da się tych zmian przeprowadzić bez zaangażowania samorządów”.
Pełna treść listu oraz Deklaracja na rzecz edukacji przyszłości dostępne są w załączniku.
Źródło: MEN