Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego reaguje na projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej

Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego reaguje na projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej fotolia.pl

Projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej był impulsem do podjęcia stanowiska przez Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego. Starostowie po zapoznaniu się z aktem prawnym wyrazili zaniepokojenie zawartymi w niniejszym projekcie zapisami. Rozwiązania przyjęte w projekcie wzmacniają rolę administracji rządowej dając przy tym nieograniczoną możliwość zawieszania działalności organów jednostek samorządowych.

"Projekt zakłada wprowadzenie dwóch stanów podwyższonej gotowości, tj. stan pogotowia i stan zagrożenia. W dotychczasowym stanie prawnym, zgodnie z Konstytucją, obowiązywały trzy stany nadzwyczajne, po ogłoszeniu których stosowane były ograniczenia praw obywatelskich. Zgodnie z projektem rozwiązania te będą mogły być stosowane również przy wprowadzeniu stanu pogotowia lub zagrożenia." - czytamy w przyjętym stanowisku.

Samorządowcy zwracają również uwagę na zapis, w którym ustawodawca przewiduje utworzenie przez starostów punktów kontaktowych, które w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej lub wprowadzenia jednego ze stanów są rozwijane i stają się powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego. Za obsługę punktów kontaktowych odpowiadać mają stanowiska kierowania komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej. Niniejsza ustawa nie określa jednak możliwości sprawowania nadzoru przez starostę nad punktami kontaktowymi, za których utworzenie jest odpowiedzialny, a także nie wskazuje kompetencji komendantów powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej w zakresie ich funkcjonowania.

Jak czytamy w dalszej części stanowiska "kolejnym aspektem budzącym wątpliwości są przesłanki do orzeczenia przez Prezesa Rady Ministrów o przejęciu organów jednostek samorządu terytorialnego przez właściwego miejscowo wojewodę. Projekt daje wojewodzie możliwość wydawania poleceń, które będą obowiązywać między innymi jednostki samorządu terytorialnego. Odmowa ich realizacji, niewłaściwa realizacja lub brak skuteczności będzie skutkować przejęciem organów jednostek samorządu terytorialnego przez wojewodę. Projekt nie wskazuje co należy rozumieć poprzez brak skuteczności, więc należy domniemać, że będzie to subiektywna ocena wojewody."

Samorządowcy apelują, że rola jednostek samorządu terytorialnego w świetle zaprezentowanego projektu jest marginalizowana. Sytuacje kryzysowe związane z Covid-19 oraz kryzysem migracyjnym wyraźnie pokazały, że w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców realizują wszystkie zadania mające na celu przywrócenie stanu pierwotnego. Ponadto, w związku z tym, że działają lokalnie mają możliwość podjęcia niezwłocznych działań minimalizujących negatywne skutki.

Konwent Powiatów jest organem Związku Powiatów Polskich - największej korporacji samorządowej zrzeszającej powiaty i miasta na prawach powiatu w kraju.

Pt., 21 Prn. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska