Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RIO: brak inwentaryzacji przy odejściu kierownika jednostki nie narusza dyscypliny finansów

RIO: brak inwentaryzacji przy odejściu kierownika jednostki nie narusza dyscypliny finansów fotolia.pl

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku odpowiedziała na wątpliwości jednego z radnych miasta Sejny. Chodziło o brak inwentaryzacji zdawczo-odbiorczej w związku ze zmianą na stanowisku kierownika samorządowej jednostki organizacyjnej.

Radny skierował swoje pismo do białostockiej RIO podnosząc, że w jego ocenie każde odejście ze stanowiska dyrektora samorządowej jednostki organizacyjnej powinno łączyć się ze sporządzeniem inwentaryzacji zdawczo-odbiorczej i powołaniem komisji inwentaryzacyjnej. Rajca miał podejrzenie, że brak takich działań w przypadku odejść dyrektorów w jego mieście stanowił naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

W odpowiedzi RIO wskazała, że o terminach, częstotliwości i sposobach (metodach) inwentaryzacji stanowi art. 26 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Przepis ten nie przewiduje takiego rodzaju inwentaryzacji, tj. inwentaryzacji zdawczo-odbiorczej w związku ze zmianą na stanowisku kierownika jednostki. Jednocześnie izba nie zgodziła się, że o tym, iż w danej jednostce organizacyjnej powinna odbyć się inwentaryzacja decyduje Burmistrz Miasta, co sugerował radny w swoim piśmie. W odpowiedzi wskazano, że decyduje o tym kierownik danej jednostki, który zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości ponosi odpowiedzialność za wykonywanie określonych ustawą obowiązków w zakresie rachunkowości, w tym także w zakresie inwentaryzacji.

W świetle przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych oraz ustawy o rachunkowości brak inwentaryzacji zdawczo-odbiorczej, o której była mowa w wystąpieniu radnego, nie stanowi więc w ocenie Izby czynu naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Pt., 16 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński