Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Opracowanie planu ogólnego gminy do 30 czerwca 2026 r.? Rząd planuje zmiany

Opracowanie planu ogólnego gminy do 30 czerwca 2026 r.? Rząd planuje zmiany fot.canva

Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja zakłada zmianę terminu obowiązywania studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin wskazanego w ustawie z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw na dzień 30 czerwca 2026 r.

W konsekwencji zmianie ulegną również inne powiązane terminy, określające wejście w życie poszczególnych znowelizowanych przepisów reformy systemu planowania przestrzennego. Według projektodawców wyeliminowane zostaną również oczywiste omyłki oraz wątpliwości interpretacyjne, co ma ułatwić stosowanie znowelizowanych przepisów.

Na podstawie ustawy z 7 lipca 2023 r., gminy zostają zobligowane do sporządzenia planów ogólnych, czyli nowych opracowań planistycznych w randze aktu prawa miejscowego, obejmujących całą gminę i sporządzanych wyłącznie w formie cyfrowej. Dokument ten w znacznej mierze zastąpi dotychczasowe studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, który zgodnie z art. 65 ww. ustawy stracą moc najpóźniej 1 stycznia 2026 r. W tym samym terminie zakończyć się ma okres przejściowy i wejdą w życie wszystkie znowelizowane przepisy reformy dot. planowania przestrzennego.

Jak podaje Rada Ministrów, do końca stycznia 2025 r. prawie 75% gmin zgłosiło zbiór danych przestrzennych dla planu ogólnego do ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych, co oznacza, że przynajmniej tyle gmin przystąpiło do sporządzania planu ogólnego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami po 1 stycznia 2026 r. uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz wydawanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu będzie możliwe, jeżeli w danej gminie wszedł w życie plan ogólny.

Rząd zwrócił uwagę, że przy stanie zaawansowania prac nad planami ogólnymi, istnieje obawa, że dla wielu gmin termin ten będzie niewystarczający (tj. do końca 2025 r.) i do tego czasu prace nad planami ogólnymi nie zostaną zakończone. Zatem planowana nowelizacja i wydłużenie obowiązującego terminu, ma pozwolić na dokończenie procedur sporządzania planów ogólnych bez zawieszenia uchwalania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2025 r.

Z pełną informacją o zakładanej nowelizacji można zapoznać się tutaj 

Śr., 19 Lt. 2025 0 Komentarzy
Przemysław Matysiak
Redaktor Przemysław Matysiak