NSA stwierdził, że w przypadku czasowego odebrania właścicielowi i wyznaczenia nowego miejsca opieki dla psa, rozstrzygnięcie powinno być zorientowane na właściwą opiekę i dobrostan czworonoga. Zwierzę może zostać przekazane do schroniska, a w wyjątkowych sytuacjach również innej osobie prawnej lub jednostce nieposiadającej osobowości prawnej lub osobie fizycznej, która zapewni pupilowi właściwe warunki. Decyzję w takiej sprawie powinno się za każdym razem podejmować indywidualnie kierując się dobrem zwierzęcia.
Na wniosek organizacji zajmującej się ochroną zwierząt, decyzją burmistrza czasowo odebrano właścicielce psa i przekazano zwierzę do schroniska. Powodem było złe traktowanie schorowanego pupila. Organizacja zaprotestowała podkreślając, że czworonóg powinien zostać oddany podmiotowi innemu niż schronisko z uwagi na stan, w jakim zwierzę się znajduje. SKO nie przeprowadziło żądanego postępowania dowodowego oraz utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.
WSA po rozpatrzeniu sprawy wskazał, że zgodnie z art. 7 ust. 1c u.o.z. w przypadku braku zgody schroniska lub wystąpienia innych okoliczności uniemożliwiających przekazanie zwierzęcia podmiotom, o których mowa w ust. 1, zwierzę może zostać nieodpłatnie przekazane innej osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej albo osobie fizycznej, która zapewni mu właściwą opiekę. Zdaniem Sądu I instancji SKO nie dokonało ustaleń, co do wystąpienia w sprawie wskazanych "innych okoliczności", a przynajmniej nie dało takim ustaleniom wyrazu.
NSA potwierdził, że ustawodawca w art. 7 ust. 1c u.o.z wprowadził dwie przesłanki. Pierwsza stanowi brak zgody schroniska, druga natomiast została wyznaczona przez nieprecyzyjne określenie. ,,Okoliczności uniemożliwiające’’ to zwrot stanowiący klauzulę generalną. Tego rodzaju zwroty wprowadzają kryteria oceny, jaka musi być przez organ dokonana w konkretnej sprawie.
Kierunkiem działań organu w przypadku czasowego odebrania zwierzęcia jest dobrostan i ochrona czworonoga. Optymalne rozstrzygnięcie powinno być wobec tego zorientowane na właściwą opiekę nad psem, a jej kryteria będą każdorazowo związane z okolicznościami przypadku, a w szczególności potrzebami zwierzęcia. Opieka właściwa, to opieka adekwatna do okoliczności. Stwierdzenie, że stan zdrowia czworonoga nie jest okolicznością mogącą wpływać na wybór miejsca jego umieszczenia nie znajduje zatem potwierdzenia regulacji ustawowej.
SKO, jako organ merytoryczny w sprawie nie odniósł się do okoliczności istotnych dla wyboru miejsca umieszczenia zwierzęcia. Wobec tego NSA oddalił skargę.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 czerwca 2022 r. I OSK 52/21