W nadchodzącym tygodniu Związek Powiatów Polskich rozpocznie realizację drugiego etapu wdrażania Systemu Analiz Samorządowych w jednostkach samorządu terytorialnego na terenie województw kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego.
Szkolenia te będą kolejnym etapem realizacji projektu zatytułowanego "Sprawny samorząd – program wdrożenia usprawnień zarządczych w jednostkach samorządu terytorialnego" realizowanego od końca ubiegłego roku wspólnie przez ZPP i Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Celem wdrażanego obecnie projektu jest podniesienie poziomu jakości usług świadczonych przez urzędy w nim uczestniczące poprzez:
- przygotowanie kadry zarządzającej i pracowników urzędów do stosowania nowoczesnych narzędzi i technik zarządzania w administracji publicznej;
- wdrożenie narzędzi samooceny i ciągłego samodoskonalenia;
- oraz dążenie do sytuacji, w której urzędy uczestniczące w projekcie będą stosować nowoczesne metody zarządzania w administracji publicznej.
Działania ZPP w ramach projektu, poza wdrażaniem Systemu Analiz Samorządowych (SAS), obejmują także badania jakości usług (pisaliśmy o tym w ubiegłym tygodniu - zainteresowanych zapraszamy tutaj).
Obecnie podejmowane działania związane z rozwojem Systemu Analiz Samorządowych ukierunkowane są zarówno na gminy, jak i na potrzeby powiatów. Obejmują one działania związane z: selekcjonowanie danych, wprowadzaniem ich do systemu, benchmarking'iem z innymi samorządami, monitorowaniem procesów, wyciąganiem wniosków oraz ewentualnym korygowanie wskaźników dla potrzeb danej jst.
W ramach korzystania z SAS-u uczestnicy zapoznają się z analizami wykonanymi na podstawie danych ze statystyki publicznej dotyczących poszczególnych samorządów w różnych przekrojach oraz rozpoczną korzystanie z systemu SAS.
Relizowany projekt jest współfinansowanych ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Czym jest System Analiz Samorządowych?
SAS jest jedynym w Polsce przedsięwzięciem, w którym jest prowadzony systematyczny monitoring wybranych sektorów działalności samorządów.
Nieprzerwanie gromadzi dane od końca lat 90-tych.
Prowadzony jest na podstawie twardych danych, pozyskiwanych z miast/powiatów i różnych źródeł statystyki publicznej (Bank Danych Lokalnych – GUSu; Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, System Informacji Oświatowej - MEN);
Umożliwia porównanie jakości usług w danym sektorze w różnych miastach i powiatach, oraz sytuacji miast i powiatów w różnych dziedzinach (np. finanse, demografia).
Pozwala na uchwycenie dynamiki zmian w jakości usług, a także tendencji, jakie można zaobserwować w monitorowanych dziedzinach.
SAS wspomaga w bieżącym zarządzaniu JST:
- gromadzi w bazie danych informacje, które można wykorzystać np. we wnioskach o fundusze z UE;
- dostarcza wiedzy o kosztach i efektywności usług publicznych;
- pozwala oglądać i prezentować własne osiągnięcia na tle innych samorządów.
SAS realizuje Związek Miast Polskich, a od 2008 roku także Związek Powiatów Polskich i Związek Gmin Wiejskich RP.
Gminy miejskie zainteresowane czynnym udziałem w SASie powinny kontaktować się z biurem Związku Miast Polskich, natomiast powiaty - z biurem Związku Powiatów Polskich.
Więcej na temat SASu na stronach www.sas24.org