Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Miasta przygotowują się do transformacji energetycznej z wykorzystaniem OZE. Wystartowały bezpłatne szkolenia z KPO.

Miasta przygotowują się do transformacji energetycznej z wykorzystaniem OZE. Wystartowały bezpłatne szkolenia z KPO. fotolia.pl

Związek Miast Polskich wraz z CLIMATE-KIC INTERNATIONAL FOUNDATION POLAND zaprasza przedstawicieli miast na specjalistyczne szkolenia i warsztaty z zakresu transformacji energetycznej, realizowane w ramach projektu doradczego, finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Transformacja energetyczna to obecnie jedno z największych wyzwań dla polskich miast. Właśnie dlatego tak ważne jest wzmacnianie kompetencji samorządów w tym zakresie.

- Gdy jednostkowe koszty energii w Polsce są niemal najwyższe w całej Europie, wspieranie polskich miast w procesie transformacji energetycznej to absolutna konieczność. Sygnały podnoszone przez środowisko jednoznacznie wskazują na pilną potrzebę budowania kompetencji administracyjnych w tym zakresie. Nowy projekt doradczy Związku Miast Polskich jest kompleksową odpowiedzią na tę sytuację. Gorąco zachęcam miasta do udziału - mówi Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP.

Projekt doradczy realizowany przez ZMP i Fundację CLIMAT-KIC Polska zakłada kompleksowe wsparcie zespołów miejskich, poprzez szkolenia i warsztaty, dedykowane poszczególnym grupom: prezydentom, wójtom, burmistrzom oraz ich zastępcom ds. inwestycji /rozwoju, energetykom miejskim, specjalistom odpowiedzialnym za planowanie przestrzenne, specjalistom odpowiedzialnym za wydawanie decyzji OZE na terenie gmin, urbanistom miejskim.

Celem zasadniczym programu jest przyśpieszenie procesu wydawania decyzji i zezwoleń dla projektów dotyczących odnawialnych źródeł energii (OZE) do 2 lat na terenie całego kraju i docelowo do 1 roku na tzw. obszarach przyspieszonego rozwoju OZE.

- W naszym projekcie dostarczamy JST wiedzę i narzędzia, które pomogą im skutecznie planować inwestycje w OZE, przyspieszać procedury administracyjne i tworzyć społeczności energetyczne. To niepowtarzalna szansa na zwiększenie konkurencyjności i poprawę jakości życia mieszkańców – mówi Zbigniew Michniowski, ekspert ZMP.

Biorąc udział w projekcie samorządowcy dowiadują się m.in.:

  • jak przygotować gminę do transformacji energetycznej i lokalizacji OZE,
  • jak pozyskać środki finansowe na kluczowe inwestycje OZE,
  • jak przyspieszyć wydawanie decyzji administracyjnych, środowiskowych związanych z OZE,
  • jak dzięki OZE zwiększyć konkurencyjność firm oraz gminy, a także przyciągnąć inwestorów,
  • jak rozwój OZE może obniżyć koszty energii dla samorządu, firm i mieszkańców,
  • czym będą obszary przyśpieszonego rozwoju OZE i kiedy zostaną wyznaczone,
  • jak prowadzić politykę energetyczną samorządu z korzyścią dla firm i mieszkańców.

Uczestnicy poznają też przykłady skutecznej realizacji transformacji energetycznej, zarządzania energią w mieście, a także mają okazję wymienić się doświadczeniami ze specjalistami z innych miast i gmin.

Podczas pierwszych spotkań w ramach projektu zaprezentowana została Baza Zarządzania Energią (BZE), funkcjonująca w Bydgoszczy. Rozwiązanie to zostało uznane za wzorcowe narzędzie stosowane w samorządzie, nagrodzone na II Kongresie Energetyki Rozproszonej i polecane jako sprawdzone dla JST do stosowania. Więcej informacji o BZE można znaleźć tutaj.

Samorządy uczestniczące w szkoleniach będą też mogły skorzystać z dodatkowych form pogłębiania wiedzy na temat transformacji energetycznej, rozwoju energetyki i ciepłownictwa w oparciu o OZE, w postaci m.in. bezpłatnych wyjazdów studyjnych na terenie kraju i zagranicą.

Szkolenia i warsztaty realizowane są w miastach w całej Polsce: Warszawie, Krakowie, Katowicach, Opolu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Gdańsku, Poznaniu, Białymstoku oraz Olsztynie. Najbliższe szkolenia odbędą się w Bydgoszczy – 9, 10, 23 i 24 stycznia 2025 r. oraz w Olsztynie – 17 i 30 stycznia 2025 r.

Udział przedstawicieli JST jest bezpłatny. Szczegółowy harmonogram, informacje o grupach oraz sposobie zgłaszania JST dostępne są tutaj.

Źródło: ZMP

Czw., 12 Gr. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska