Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Związek Powiatów Polskich postuluje w sprawie wynagradzania pielęgniarek w domach pomocy społecznej

Związek Powiatów Polskich postuluje w sprawie wynagradzania pielęgniarek w domach pomocy społecznej .

XXVII Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich wydało stanowisko w sprawie wynagradzania pielęgniarek w domach pomocy społecznej. Zawarty w nim został postulat o wspólne wypracowanie rozwiązania, które pozwoli na finansowanie personelu medycznego wykonującego świadczenia zdrowotne na rzecz pensjonariuszy DPS.

Zgromadzenie Ogólne ZPP w stanowisku podkreśla, że domy pomocy społecznej, mimo że są placówkami opiekuńczymi i nie posiadają uprawnień do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, są miejscami, w których opieka zdrowotna jest koniecznością.

Wielu z mieszkańców DPS-ów to osoby chore i niesamodzielne, często wymagające intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Z tego powodu niezbędna jest zmiana regulacji prawnych w kierunku gwarantującym pensjonariuszom domów pomocy społecznej właściwy poziom opieki pielęgniarskiej.

Status pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej jest zdecydowanie odmienny od statusu pielęgniarek pracujących w podmiotach leczniczych. Ich wynagrodzenia nie podlegają finansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, przez co są znacznie niższe.

Zakres obowiązków i odpowiedzialności pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej jest natomiast niejednokrotnie większy niż pielęgniarek zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Jednostki samorządu terytorialnego nie są w stanie zapewnić środków na podwyższenie wynagrodzeń personelu medycznego. Ponoszą one już bowiem ogromny trud finansowy związany z zapewnieniem jak najlepszej opieki mieszkańcom DPS-ów.

W swoim stanowisku Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich zwróciło się do Minister Rodziny i Polityki Społecznej oraz do Ministra Zdrowia o wypracowanie – w porozumieniu z jednostkami samorządu terytorialnego oraz samorządem zawodowym pielęgniarek – rozwiązania, które pozwoli na finansowanie personelu medycznego wykonującego świadczenia zdrowotne na rzecz pensjonariuszy domów opieki społecznej, ze środków przeznaczanych na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Pt., 24 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska