Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bon senioralny – na jakich zasadach będzie można z niego korzystać?

Bon senioralny – na jakich zasadach będzie można z niego korzystać? fotolia.pl

Trwają prace nad bonem senioralnym, czyli programem dla seniorów w wieku 75+ oraz ich pracujących rodzin. O zasadach, na jakich będzie działał mówiła Minister ds. Polityki Senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Świadczenie pozwoli na sfinansowanie usług wsparcia o charakterze opiekuńczym w miejscu zamieszkania seniora. Usługi te będą obejmowały pomoc w codziennych czynnościach, kontakt z otoczeniem, pomoc w przygotowaniu i spożywaniu posiłków.

Minister Okła-Drewnowicz przedstawiła także główne założenia programu:

  • Program skierowany będzie do seniorów w wieku 75+ i ich pracujących rodzin.
  • Maksymalna wartość bonu senioralnego wyniesie 2 150 zł (co odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 r.).
  • Warunkiem otrzymania wsparcia będzie aktywność zawodowa osoby zobowiązanej do alimentacji (najczęściej dziecka seniora).

Wniosek o przyznanie bonu składać będzie rodzina w porozumieniu z seniorem. Według przeprowadzonych szacunków z bonu senioralnego skorzystać będzie mogło ponad 535 tys. osób starszych.

Organizacją usług na rzecz seniora zajmą się samorządy gminne - będą mogły zrealizować je samodzielnie lub zlecić np. organizacji pozarządowej, podmiotowi ekonomii społecznej czy lokalnej firmie.

Program będzie posiadał kryteria dochodowe. W przypadku seniora dochód miesięczny nie będzie mógł przekraczać 5 000 zł brutto. W przypadku członka rodziny kryterium będzie zależeć od tego, czy prowadzi jednoosobowe czy wieloosobowe gospodarstwo domowe. Będzie to granica odpowiednio dwu- i trzykrotności minimalnego wynagrodzenia.

Minister ds. Polityki Senioralnej zapowiedziała szerokie konsultacje publiczne projektu.

Źródło: KPRM

Pt., 5 Kw. 2024 3 Komentarze
Małgorzata Orłowska
sekretarz redakcji Małgorzata Orłowska

Komentarze

Obywatel Ptysiek
0 # Obywatel Ptysiek 2024-11-07 15:29
Świadczeń przybywa, godności ubywa. Są pieniądze na zatrudnienie sąsiada, różne bony i talony na rachunki, pieluchy i zakupy. Jeszcze tylko brakuje na podcieranie d(...), gotowanie zupy, sprzątanie chałupy, przeganianie muchy i na pucybuty. Po co to zboczone wyodrębnianie?! Szanowni rządzący! Zlikwidujcie te wszystkie niegodne świadczenia, dodatki itp. i dajcie ludziom po prostu „Bezwarunkowy Dochód Podstawowy”, „Singlowe”, „Wiekowe”, „Dorosły+”, „Kobieta/Mężczy zna+”! To świadczenia dla wszystkich, ale godniejsze.
| | |
Obywatel Ptysiek
0 # Obywatel Ptysiek 2024-11-07 15:30
Takie 1700zł czy 3500zł jako BDP każdy może wykorzystać na co chce, a jak uważa, że to nieuczciwe lub niesprawiedliwe , głupie, złe, to niech nie bierze, niech zastrzeże, że dla niego nie! Reszta powinna mieć możliwość zastrzeżenia w podmiocie wypłacającym świadczenia, że część wypłaty ma być na pomagierów, czyli usługi pomocowe czy inne (niech je nazwie jak chce), a pozostała część sobie. Będzie obywatel miał pieniądze – większe niż niejedna emerytura czy renta – i usługi będzie mieć zapewnione. Jak pieniądze będzie wypłacać pomocnikom za pośrednictwem podmiotu, np. ZUS-u, to może pomocnicy wyłudzać kasy nie będą. To jest rozwiązanie typu " wilk syty i owca cała".
| | |
Obywatel Ptysiek
0 # Obywatel Ptysiek 2024-11-07 15:30
Albo zróbcie na wniosek te godne, normalne, neutralne świadczenia.
| | |