Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nadużywanie antybiotyków u pacjentów z COVID-19

Nadużywanie antybiotyków u pacjentów z COVID-19 fotolia.pl

Nowe dowody Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują na powszechne nadużywanie antybiotyków podczas pandemii Covid-19 na całym świecie, co mogło zaostrzyć „ciche” rozprzestrzenianie się oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe (AMR).

Chociaż tylko 8% hospitalizowanych pacjentów z Covid-19 miało infekcje bakteryjną wymagającą antybiotyków, trzech na czterech, czyli około 75% pacjentów, zostało leczonych antybiotykami „na wszelki wypadek”, które okazały się pomocne.

Najwyższy wskaźnik stosowania antybiotyków zaobserwowano wśród pacjentów z ciężkim lub krytycznym przebiegiem Covid-19 – średnia światowa wyniosła 81%. W przypadkach łagodnych i umiarkowanych występowały znaczne różnice między regionami, przy czym najwyższe wykorzystanie odnotowano w regionie Afryki (79%).  

Stosowanie antybiotyków nie poprawiło wyników klinicznych u pacjentów z Covid-19. Może jednak raczej zaszkodzić osobom bez infekcji bakteryjnej w porównaniu z osobami nieotrzymującymi antybiotyków. Podkreśla to pilną potrzebę poprawy racjonalnego stosowania antybiotyków, aby zminimalizować niepotrzebne negatywne konsekwencje zarówno dla pacjentów, jak i populacji.

Źródło: WHO 

Pt., 26 Kw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek